Kırım’daki Rus işbirlikçilerinden Türkiye’ye küstah suçlama!

06 Şubat 2020, 16:58

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın sözde Başkanına bağlı faaliyet gösteren sözde “Kırım Tatar Konseyi”, Türkiye’yi Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarına karşı kayıtsız kalmakla ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kırım Tatarlarının Kırım’dan göç etmesini teşvik etmekle suçladı.

Kremlin güdümlü sözde “Kırım Tatar Konseyi”, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Şubat 2020 tarihinde Ukrayna’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında, işgal altındaki Kırım ve Kırım Tatarlarının durumu ile ilgili verdiği mesajlara ilişkin bir “açıklama” yayımladı.

KREMLİN GÜDÜMÜNDEKİ KIRIM’DAKİ İŞBİRLİKÇİLER, TÜRKİYE’NİN KIRIM’DAKİ YASA DIŞI İLHAKI KABUL ETMEYEN TUTUMUNDAN RAHATSIZ!

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın güya “2014 yılında yapılan referandum sonucu Rusya’nın bir bölgesi” olduğu yalanına da yer verilen sözde Konseyin açıklamasında, Ukrayna’nın anakarasında ikamet eden Kırım Tatarları, diaspora olarak nitelendirilerek, “Ne V. Zelenskiy ne de R.T. Erdoğan Kırım Tatar halkının yetkili temsilcileridir ve onların kaderini tayin etme hakkına sahip değillerdir. Ukrayna hâlâ, aralarında az sayıda Kırım Tatarı bulunan vatandaşlarına karşı devlet sorumluluğundan kaçınıyor. Kırım Tatar diasporası, sadece Ukrayna’da değil, Türkiye, ABD, Fransa, Almanya ve diğer ülkelerde yaşıyor. Ama bu gerçek, o ülkelerin liderlerine; Kırım’daki Kırım Tatarlarının kaderini tayin etme hakkına sahip olmalarına ve ikamet yerlerini belirlemelerine izin vermemektedir.” şeklinde ifadelere yer verildi.

Ayrıca, Ankara’nın, Vatan Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarına karşı tamamen kayıtsız kaldığını iddia eden Rus işbirlikçileri, Türkiye yönetiminin Kırım Tatarlarına ne maddi, ne kültürel, ne de manevi destek verdiğini ileri sürdü. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kırım Tatarlarının Kırım’dan göçüne katkı sağlamakla suçlayan işbirlikçiler, “Türk liderin Ukrayna’ya son ziyareti, Ukrayna’nın Herson bölgesinde yaşayan Kırım Tatarları için 500 ev inşa etme açıklamasıyla ilişkilidir. Bu şekilde, Türkiye Cumhurbaşkanının, Kırım Tatarlarının Kırım’dan göçünü teşvik ettiği ve halkımızın Kırım Yarımadasındaki karmaşık etnogenetik ve göç süreçlerinin bir sonucu olarak gelişen tarihsel hafızasına karşı saygısızca davrandığı kanaatindeyiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, KIRIM’DAKİ YASA DIŞI İLHAKI KABUL ETMİYOR

Öte yandan, Rus işgalciler tarafından yönetilen kukla “Kırım Tatar Konseyi”, Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti kapsamında gerçekleştirdiği açıklamalara ilişkin, “Kırım ve Kırım Tatarları konusunda hata ve yanlış bilgilendirmelere dayalı propaganda kampanyasını desteklemekle” suçladı. Bilindiği üzere, Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’da 2014 yılından bu yana Rusya’nın işgal ve ilhak süreci devam etmekte. Kırım Tatar halkına yönelik baskılar ve insan hakları ihlalleri her geçen gün korkunç boyutlara ulaşıyor. Kırım’da özellikle Kırım Tatarlarına baskılar ve hak ihlalleri sürüyor. Türkiye’nin işgalin başından bu yana haksız ilhak politikasını desteklemeyen tutumu, başta Kremlin yönetimi olmak üzere işgal edilen Kırım’daki işbirlikçiler tarafından rahatsızlık uyandırıyor.

RUSYA’NIN AÇIKLAMALARINA ERDOĞAN’DAN CEVAP: KIRIM’IN İLHAKINI TANIMADIK, TANIMAYACAĞIZ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2020’de günübirlik Ukrayna ziyaretinde bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Zelenskiy tarafından resmi törenle karşılanmıştı. Törende, Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu da yer almıştı. Erdoğan, Ukrayna ve Türkiye stratejik işbirliğini geliştiren temasları sonrası ziyarete ilişkin Kıyiv’de yaptığı açıklamada şu mesajları vermişti:

“Türkiye olarak Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızın tekrar altını çiziyorum. Ukrayna’nın egemenliğine ve Kırım dahil toprak bütünlüğüne desteğimizin aynı şekilde süreceğini de teyit etmek istiyorum. Bölgedeki insani krizin sona ermesine yönelik çabaları destekliyoruz. Kırım’ın yasa dışı ilhakının ardından ana vatanından ayrılmak durumunda kalan Kırım Tatarlarının durumunu yakından takip ediyoruz. Bu ülkenin asli unsurları olan Kırım Tatar Türklerine, Ukrayna makamları ile birlikte destek olmayı sürdüreceğiz.

KIRIMOĞLU, ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMENİN DETAYLARINI AKTARDI

Erdoğan ayrıca, Kıyiv’de Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi heyeti görüşmüştü. Bu dikkat çeken görüşmenin ayrıntıları hakkında Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, QHA’ya değerlendirdi.


İşgal Altındaki Kırım
KIRIM İŞBİRLİKÇİLERİ
Rus propagandası
Bunlara da bakın: