Kırgızistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ve referandumun nihai sonuçları açıklandı

Politika
Ömer Kaya
21 Ocak 2021, 10:44
Ömer Kaya
21 Ocak 2021, 10:44

Kırgızistan’da 10 Ocak 2021’de yapılan olağanüstü seçimlerin sonucunda, ülkenin yeni lideri Sadır Caparov oldu. Tartışmalı bir isim olan Caparov, kısa bir süre önce destekçileri tarafından hapisten çıkarıldı ve olağanüstü bir şekilde ülkenin başına getirildi. Kırgızistan Merkez Seçim ve Referandum Komisyonu, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve referandumun sonuçlarını açıkladı.

Kırgızistan Merkez Seçim ve Referandum Komisyonu, 17 adayın yarıştığı olağanüstü cumhurbaşkanlığı seçimleri ve anayasa değişikliği referandumunun resmi sonuçlarını duyurdu. Komisyondan bugün gerçekleşen açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kayıtlı 3 milyon 563 bin 574 seçmenden 1 milyon 395 bin 513’ü oy kullandı.

KIRGIZİSTAN’DA SEÇİMİN RESMİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanlığı seçimine katılım oranı yüzde 39,16 olarak belirlendi. Eski Başbakan Sadır Caparov, yüzde 79,20 oyla cumhurbaşkanı seçildi. Adahan Madumarov ise yüzde 6,79 ile ikinci oldu.

Öte yandan, ülkede seçimle eş zamanlı yapılan referanduma katılım oranı ise yüzde 39,12’de kaldı. Referandumun sonucunda gelen başkanlık sistemine halkın, yüzde 81,49’u “evet” oyu kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ÖNGÖREN YENİ ANAYASA KABUL EDİLECEK

Ülkenin yeni lideri olan Sadır Caparov, haftaya yemin ederek görevine başlayacak. Bunun hemen ardından, Kırgızistan’daki yeni hükümet sistemine yönelik yeni anayasanın değişikliğinin, meclis tarafından kabul edilmesi bekleniyor.