Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov Türkiye'ye geliyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Haziran 2021, 12:01
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Haziran 2021, 12:01

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgız Cumhuriyeti Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyin Beşinci toplantısı kapsamında Türkiye’yi ziyaret edecek. Toplantıda, iki ülke ilişkileri tüm yönleriyle ele alınacak ve Türkiye’nin Kırgızistan ile stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar değerlendirilecek.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov (Sadyr Japarov), Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine 9-11 Haziran tarihlerinde Türkiye’ye bir resmi ziyarette bulunacak. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından dün yapılan açıklamaya göre, ziyaret kapsamında iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyin 5. toplantısı düzenlenecek.

SADIR CAPAROV’UN İLK TÜRKİYE ZİYARETİ

Toplantı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov’un başkanlığında başkent Ankara’da gerçekleştirilecek. Sadır Caparov, Cumhurbaşkanı olmasının ardından ilk kez Türkiye’ye gelecek.

KIRGIZİSTAN VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ELE ALINACAK

İlgili bakanların da katılımıyla icra edilecek Konsey Toplantısında, ikili ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınacak ve Kırgızistan ile stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar değerlendirilecek. Diğer yandan, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulması da bekleniyor.

Öte yandan, geçen hafta Kırgızistan’daki FETÖ provokasyonu yaşanmıştı. Türkiye’nin uzun süredir iadesini istediği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticilerinden Orhan İnandı’nın ortadan kaybolduğu iddiasıyla ülkede FETÖ’nün örgütlediği bir grup, Türkiye Bişkek Büyükelçiliğinde eylem yapmıştı. Türkiye karşıtı provokasyonların, Caparov’un Ankara ziyareti öncesi başlaması dikkat çekmişti.

İlgili haber:
Kırgızistan’da FETÖ’cülerin Türkiye aleyhine provokasyonu devam ediyor!

KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI SADIR CAPAROV KİMDİR?

Sadır Caparov, 10 Ocak 2021’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle ayrıldı. Cumhurbaşkanı Caparov’un çalkantılı bir siyasi hayatı bulunuyor. 52 yaşındaki Caparov, Kırgızistan Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü ile Kırgızistan-Rusya Slovyan Üniversitesi (KRSÜ) Hukuk Fakültesi’nde üniversite eğitimi aldı. Kırgızistan siyasetinde milliyetçi kanadı temsil ettiğine yönelik hakim bir görüş yer alıyor. Memleketi Issık Göl bölgesinden iki dönem milletvekili seçilen Caparov, siyasete ikinci Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’in başdanışmanlığıyla girdi.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev döneminde, bir protesto gösterisi sırasında valinin rehin alınmasını organize ettiği suçlamasıyla yaklaşık 3,5 yıl hapis yattı. Caparov, 4 Ekim 2020’deki tartışmalı milletvekili seçimlerinin ardından çıkan olaylarda, yandaşları tarafından hapisten çıkarıldı. O dönemki olaylarda, beş bine yakın gösterici, 5 Ekim 2020 gecesi Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve parlamentoyu işgal etti. Olaylarda şu ana kadar bir kişi yaşamını yitirdi ve 590’ı aşkın kişi yaralandı.

Son dakika... Kırgızistan'da göstericiler Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve  parlamentoyu işgal etti - Dünya Haberleri

Ülkede, 5 Ekim’i 6 Ekim’e bağlayan gece, göstericilerin bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kalırken, diğerleri Ala-Too Meydanı ve siyasi mahkumların kaldığı cezaevine doğru hareket etti. Göstericiler siyasi mahkumların kaldığı cezavinden eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev‘i kaçırdı. 9 Ekim’de Kırgızistan’da Başbakan Boronov hükumeti düştü ve Meclis Başkanı Cumabekov da istifa ettiğini açıkladı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Başkent Bişkek’te olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Seçim sonuçlarına itiraz eden öfkeli muhalefetin hapisten çıkardığı eski vekil Sadır Caparov, Kırgız Cumhuriyeti Başbakanlığı koltuğuna oturdu.

Kırgızistan siyaseti, 4 Ekim 2020’de gerçekleşen milletvekili seçimlerinden bu yana kaynamaya devam ederken Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 15 Ekim 2020 tarihinde istifa etti. Bunun ardından Sadır Caparov, olağanüstü bir şekilde Cumhurbaşkanı oldu. 10 Ocak 2021 seçimlerinde resmen seçilen Caparov, Kırgızistan’da yeni reformlara imza attı. Başta hükümet sistemi değişikliği, anayasa değişikliği ve yönetim reformlarını hayata geçirdi.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız:

Kırgızistan Başbakanı, cumhurbaşkanı yetkilerinin kendisine geçtiğini ilan etti
Aibek Tenizbaev: Kırgızistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Sadır Caparov Kırgız milliyetçisidir
Kırgızistan’da Sadır Caparov cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilecek mi?