Kıbrıs Konferansı sona erdi: Rum lider Anastasiadis, gerginliği artırmaya devam etti!

Güncel
Ozan Barış Erim
29 Nisan 2021, 15:58
Ozan Barış Erim
29 Nisan 2021, 15:58

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konferansı sona erdi. Zirvenin ardından Rum lider Nikos Anastasiadis, yaptığı basın açıklamasında, Türkiye ve KKTC’yi suçlayıcı ifadeler kullandı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 5+1 formatında yapılan, KKTC ve Rum kesimi ile garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılımıyla gerçekleşen Kıbrıs zirvesi, bugün sona erdi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, zirveden sonra yaptığı açıklamada, görüşmelerde ortak zeminin sağlanamadığını bildirdi. Guterres, Kıbrıs konusunda vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, “Henüz yeterince ortak zemin bulamadık. Ama ben pes etmiyorum. Gündemim basit: Birlikte barış ve refah içinde yaşamayı hak eden Kıbrıslıların güvenliği ve refahı için mücadele etmek. Vazgeçmeyeceğiz. Önümüzdeki 2-3 ay içinde gerçekleşebilecek bir sonraki toplantı için mümkün olan en iyi koşulları yaratmak için istişarelerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

RUM LİDER: TÜRK TARAFININ İSTEKLERİNİ ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ

Öte yandan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, zirvenin ardından Cenevre’deki basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin iki devletli çözüm önerisinin, BM hukukunun açıkça ihlal edilmesi olduğunu iddia etti. Rum lider gerilimi toplantıdan sonra da tırmandırmaya devam ederek, “Türk tarafının Kıbrıs sorununa yönelik sunduğu iki devletli çözüm önerisi BM hukukunun Ada’ya yönelik barış yasalarının tamamen ihlal edilmesi demektir. Böyle bir öneri asla kabul edilmez” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Anastasiadis, “Türkiye’nin ve KKTC’nin bu isteğini elde etmesinin en ufak bir ihtimali yok” sözleriyle yapılan Zirve’de anlaşma sağlamak istemeyen tarafın kendileri olduğunu açıkça belli etti.