Kazakistan ve Özbekistan ilişkilerinin statüsünü müttefiklik düzeyine çıkarmayı öngören deklarasyon imzalandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2021, 22:12
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2021, 22:12

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, iki ülke adına müttefiklik deklarasyonu ve bir dizi anlaşma imzaladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, bugün Kazakistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Nur Sultan’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da Kazak mevkidaşı Tokayev tarafından törenle karşılandı. İki ülkenin liderleri baş başa görüşmenin ardından heyetleriyle genişletilmiş toplantıda bir araya geldi. Tokayev, söz konusu ziyaretin, Kazak-Özbek iş birliğini niteliksel olarak yeni bir düzeye taşıması açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Ziyaret kapsamında Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, iki ülke ilişkilerinin statüsünü müttefiklik düzeyine çıkarmayı öngören deklarasyonu imzaladı.

“BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ İLERLEME KAYDEDİLDİ”

Ayrıca Tokayev, Kazakistan ile Özbekistan’ın, Afganistan’daki durumun istikrara kavuşturulması dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası gündemin birçok meselesinde ortak bir vizyona sahip olduklarını kaydetti. Kazakistan Cumhurbaşkanı, “Ticari ve ekonomik iş birliğinin geliştirilmesinde benzeri görülmemiş bir ilerleme kaydedildi. Bu yılın 10 ayında ikili ticaret hacmi yüzde 30 artarak 3 milyar doları aştı. Biz kısa zamanda bu rakamı 5 milyar dolara, ardından 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

DEVLETLERARASI KONSEY

Görüşmelerde iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri müttefiklik düzeyine yükseltme konusunda ortak karar aldıklarını belirten Tokayev, “Bugün devletlerimiz arasındaki ilişkilerin statüsünü ittifak düzeyine çıkarma konusunda bir anlaşmaya vardık. Bu, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri tamamen yeni bir niteliksel düzeye taşıyor. Müttefiklik ilişkilerinin özel yükümlülükleri vardır. Bu bağlamda benim tarafımdan devletlerarası konseyin oluşturulması önerisi yapıldı.” dedi.

Kazakistan ile kurdukları özel kardeşlik ilişkilerini çok değerli gördüklerinin altını çizen Mirziyoyev de, “Biz çok yönlü iş birliğimizin güncel konulardaki çıkarların benzerliğini ve pozisyonların ortaklığını bir kere daha teyit ettik.” ifadelerini kullandı.

FARKLI ALANLARI KAPSAYAN ANLAŞMALAR İMZALANDI

Diğer yandan, Kazakistan ile Özbekistan’nın ilgili kurumları arasında suçlu iadesi, afet, uzay, elektrik, ticaret ve yatırım alanlarında iş birliği anlaşmalarının yanı sıra Orta Asya Uluslararası Sanayi Merkezi’nin kurulması, Türkistan-Çimkent-Taşkent güzergahında hızlı tren hattı ve Kızılorda-Üçkuduk arasında otoban inşası projelerine dair ortak eylem planlarına imzalar atıldı.