Kazakistan, Putin'in Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın ardından yeni müttefikler aramaya başladı

Güncel
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 23:52
Anife Bilal
26 Temmuz 2022, 23:52

Rusya Federasyonu, 2022 başında Kazakistan’daki hükumet karşıtı protestoları bastırmaya yardımcı olmak için uzun süredir müttefik olarak gördüğü Nur Sultan yönetimine 2 binden fazla asker gönderdi. Altı hafta sonra, Rus ordusu Ukrayna’ya saldırdığında Kazakistan, Rusya’nın başlattığı savaşı ve işgal girişimini destekleyerek Kremlin’e “teşekkür etme” fırsatı yakalamıştı ancak Kremlin’in hayalleri suya düştü. Merkezi Asya’da Rusya ile sınırı olan tek ülke olan Kazakistan, savaşta tarafsız kalacağını açıklayarak, savunma bütçesini artırma kararı aldı ve Putin Rusyası’nı yalnız bırakarak yeni müttefikler aramaya başladı.

Rusya, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlattıktan sonra Kazakistan, Kremlin ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçirme kararı aldı. The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin hazırladığı habere göre, Rus ordusu Ukrayna’ya saldırdığında Kazakistan, Rusya’nın hükumet karşıtı protestolarını bastırmak için ülkeye gönderdiği askeri desteği “işgali destekleyerek teşekkür etmek” yerine savaşta tarafsız kalacağını duyurarak; Putin Rusyası’nı yalnız bıraktı.

KAZAKİSTAN, RUSYA İLE İLİŞKİLERDE ÇEKİNCELERİNİ ORTAYA KOYUYOR

WSJ’de yayımlanan makalede, uzun yıllar boyunda Kazakistan’da Rusya ve Çin arasında konuşulmayan bir “iş bölümünün” uygulandığı belirtiliyor. Bu “iş bölümüne” göre Moskova, güvenliği öne çıkarıyordu. Pekin ise ülkenin ekonomik gelişimiyle ilgileniyordu. Ancak Ukrayna’da savaş başladıktan sonra durum değişti. Nisan ayının sonunda Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, Kazakistan’ı ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile bir araya geldi. Taraflar, görüşmede askeri işbirliğini artırma noktasında anlaştı.

KAZAKİSTAN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNİ HER YÖNDEN GELİŞTİRME ÇABASINDA

Bununla birlikte Kazakistan, Türkiye ile olan ilişkilerini de gözle görülür şekilde geliştirme kararında. Mayıs ayının başında Ankara’yı ziyaret eden Kazakistan yönetimi, ziyaret sırasında iki ülke arasında Kazakistan’da askeri insansız hava araçlarının ortak üretimi konusunda bir anlaşma imzaladı. Ayrıca Nisan ayının başından beri Kazakistan’ı bir dizi ABD’li yetkili ziyaret etti.

https://qha.com.tr/haberler/guncel/kazakistan-putin-in-ukrayna-ya-asker-gonderme-cagrisini-reddetti/378683/

KAZAK YETKİLİDEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR!

Nisan ayında Kazakistan savunma bütçesini yaklaşık 915 milyon dolar kadar artırma kararı aldı. WSJ gazetesine konuşan ismi açıklanmayan Kazakistanlı üst düzey yetkili, bütçenin bir kısmının ülkenin askeri kaynaklarını artırmak için kullanılacağını söyledi. Kazak yetkili, Kazakistan’ın Ukrayna’nın mücadelesinden ders alması ve hibrid saldırılar dahil bir savaşa hazır olacak şekilde orduyu reforme etmesi gerekiyor.

Başka bir yetkili ise, Rusya’nın hırsları karşılığındaki korkunun büyüdüğünü belirterek, “Baskı yapmaları için Doğu Avrupa ve Ukrayna var. Ama bir düşünün Ukrayna olmazsa… Sıradaki biz mi olacağız?” dedi.

EMPERYALİST RUSYA UKRAYNA’DA DURMAYACAK!

Daha önce Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, emperyalist hırslara sahip olan Rusya’nın Ukrayna’da durmayacağına dikkat çekerek diğer ülkelerin de saldırılara hazırlanması gerektiğini belirtmişti. Özellikle Kazakistan ve Moldova’nın dikkatli olması gerektiğini belirten Danilov, “Lavrov birkaç gün önce: ‘Kazaklar ve Moldovanlar kardeşimizdir’ ifadeleri kullandı. Yani, kardeş Kazak ve Moldovanlar hazırlanın” dedi.

TOKAYEV: SÖZDE LUGANSK VE DONETSK CUMHURİYETLERİNİ TANIMAYACAĞIZ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, haziran ayında düzenlenen 25. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı bir panelde yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgede bulunan sözde Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanımayacaklarını açıkladı.