Kazakistan, Doğu Türkistanlı kadının sığınma başvurusunu kabul etti

Güncel
Ömer Cihad Kaya
08 Aralık 2020, 19:36
Ömer Cihad Kaya
08 Aralık 2020, 19:36

Doğu Türkistanlı Kazak Türkü Riza Akan, dün tüm belgeleri tam olmasına rağmen Almatı’ya alınmamış ve havaalanından Çin’e iade tehlikesiyle Dubai’ye gönderilmişti. Kazak aktivistlerin girişimi sonrası Doğu Türkistanlı kadının yeniden Almatı’ya geri döndüğü bildirildi. Atayurt İnsan Hakları Derneği Türkiye Temsilcisi Babüsselam Okutan, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’dan çıkan kişileri özellikle takip ettiğini vurguladı.

Doğu Türkistan’da yalnızca Uygur Türkleri değil tüm Türk halklarından Doğu Türkistanlılar, Çin yönetiminin yasa dışı bir şekilde toplama kampları zulmü ve baskılarıyla karşı karşıya kalıyor. Çin’den Hong Kong, Malezya ve Dubai üzerinden bugün Almatı’ya gelen Kazak kökenli Riza Akan, Çin istihbaratının havaalanındaki faaliyetleri sonucu Dubai’ye geri gönderilmişti. Kazak aktivistlerin girişimi sonrasında Kazakistan hükumeti bu yanlıştan dönerek Riza Akan’ın ülkeye girişine izin verdi.

“YALANLARI DEŞİFRE OLMASIN DİYE PEŞLERİNE DÜŞÜYORLAR”

Atajurt Doğu Türkistan Kazak Türkleri Kurucu Üyesi ve Türkiye Direktörü Babüsselam Okutan, Çin’e teslim edilme tehlikesi yaşayan kadınla ilgili durumu, “Doğu Türkistanlı Kazak kızı Riza Akan Dubai’den Almatı’ya geri uçuyor. Doğu Türkistan’daki kamplarda milyonlarımızı katleden, Çin’in yalanlarını deşifre etmesin diye kaçanların peşine çakallarını takan Faşist Çin’e kimseyi vermeyiz!” sözleriyle aktardı.

KAZAK KÖKENLİ RİYA AKAN

Çin yönetiminin sistematik baskıları nedeniyle hava yoluyla Doğu Türkistan’dan Kazakistan’ın Almatı şehrine gelen Riza Akan, Kazakistanlı yetkililer tarafından 7 Aralık 2020 tarihinde ülkeye alınmamıştı. Kazakistan yönetiminin Dubai’ye geri gönderdiği Doğu Türkistanlı Akan’ın, Çin’e teslim edilme tehlikesi bulunuyordu. Atajurt Doğu Türkistan Kazak Türkleri Kurucu Üyesi ve Türkiye Direktörü Babüsselam Okutan, Çin’e geri gönderilme tehlikesi yaşayan Nurziye Akan’ın İstanbul’a getirilmesi için uğraş verdiklerini bildirmişti. Bugün Kazak aktivistlerin yeniden yaptığı başvuru kabul edilerek, Dubai’de bekleyen Doğu Türkistanlı kadının Almatı’ya geri gelmesi için izin verildi.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.