Kazakistan'da hak savunucularına baskılar sürüyor: Kazak aktivist için eyleme gözaltı!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
30 Ağustos 2020, 14:13
Ömer Cihad Kaya
30 Ağustos 2020, 14:13

Kazakistan’da bu yıl Şubat ayında polise karşı mukavemetten gözaltına alınan ve tutukluyken hayatını kaybeden tanınmış muhalif aktivist Dulat Ağadil için gösteri yapan insan hakları savunucuları gözaltına alındı.

Tanınmış Kazak aktivist Dulat Ağadil’in yakınları, Kazakistan’ın Akmola kentinde 26 Ağustos 2020 tarihinde Ağadil için gösteri yaptı. Polislerin karga tulumba emniyete götürülen onlarca insan hakları savunucusunun 15 gün gözaltında kalacağı öğrenildi. İzinsiz miting yapmaktan gözaltına alınan aktivistlere çıkarıldıkları mahkemece idari gözetim cezasının yanında para cezası da verildi.

KAZAKİSTAN’DA HAK SAVUNUCULARINA BASKILAR SÜRÜYOR

Kazakistan’da hükumet karşıtı eylemlere imza atan hak savunucuları, başta başkent Nur Sultan ve Almata şehri olmak üzere pek çok kentte sivil eylemlere imza atıyor. Sivil taleplere kulak tıkayan Nur Sultan yönetimi, göstericileri sert bir şekilde bastırmaya devam ediyor. RFE/RL’nin aktardığına göre, Kazak aktivist Dulat Ağadil’in gözaltındaki işkence gördüğüne dair iddialar ve ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin tahkikat devam ederken, yakınlarının insan hakları ihlallerine yönelik eylemleri de sonuçsuz kalıyor.

KAZAK AKTİVİST DULAT AĞADİL’İN GÖZALTINDA ÖLÜMÜ

43 yaşındaki Dulat Ağadil, 2020 yılının Şubat ayında yerel polise bildirimde bulunma yönündeki mahkeme kararına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Ağadil, başkent Nur-Sultan’da gözaltında iken sebebi belirlenemeyen bir şekilde hayatını kaybetti.

Kazak yetkililer, aktivist Ağadil’in kalp krizinden öldüğünü söylese de ailesi ve diğer hak savunucuları, kalp rahatsızlığı geçmişi olmadığını aktararak işkenceyle öldüğünü iddia ediyor. Öte yandan, Kazak aktiviste işkence iddialarına ilişkin soruşturma da Kazak yargı makamlarınca sona erdirilmişti.

Kazak muhalif Dulat Ağadil hakkında daha fazla bilgi için;
Kazakistan’da gözaltında ölen muhalif için yüzlerce kişi kar fırtınası altında toplandı