Kazakistan'da anayasa değişikliği için referandum heyecanı yaşanıyor

Güncel
Ömer Kaya
05 Haziran 2022, 10:32
Ömer Kaya
05 Haziran 2022, 10:32

Kazakistan, bugün yeni anayasa değişikliği için sandık başına gitti. Ülkede, yeni bir dönemin başlangıcı olması beklenen anayasa değişikliği taslağında, yasamayı güçlendirecek maddeler yer alıyor. Öte yandan, Ocak 2022’de Kazakistan’da yaşanan hükumet krizinin ardından gelen seçimler ülkenin siyasal sisteminde bir dizi yenilik getirecek.

Ülke genelinde yerel saatle 07.00’de mevcut anayasanın üçte birinin değiştirilmesi için yapılan referandumda oy kullanma işlemi başladı. Oy verme işlemi yerel saatle 20.00’a kadar devam edecek. Yaklaşık 11 milyon 700 bin kayıtlı seçmen, yurt içi ve dışında kurulan 10 binden fazla sandıkta Kazakistan’ın geleceği için oy kullanacak.

KAZAKİSTAN’DA SEÇİM HEYECANI YAŞANIYOR: YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDE HANGİ MADDELER YER ALIYOR?

Kazakistan’da anayasa değişikliği taslağı, ülkedeki hükumet sisteminde bir dizi değişiklik öngörüyor. Özellikle, ülkedeki yürütme ağırlıklı sistem karşısında parlamentonun gücü artırılacak. Bu kapsamda, yürürlükteki anayasada yer alan devlet başkanının büyükşehir belediye başkanları ile eyalet valilerinin kararlarını iptal etme yetkisi kaldırılacak.

Öte yandan yapılacak değişiklikler kapsamında Kazakistan’ı 28 yıl yönettikten sonra Mart 2019’da görevinden istifa eden kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in anayasal statüsünün yer aldığı Birinci Cumhurbaşkanı’na ilişkin kanun da yürürlükten kalkacak.