Kararname imzalandı: Kuzey Makedonya yerel seçime gidecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Ağustos 2021, 15:47
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Ağustos 2021, 15:47

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi tarafından, yerel seçim tarihini belirleyen kararname imzalandı. Kuzey Makedonya’da 17 Ekim’de yerel seçim yapılacak.

Yerel seçimlerin en son 15 Ekim 2017’de düzenlendiği Kuzey Makedonya, yeni bir seçime hazırlanıyor. Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi’nin, 17 Ekim’i yerel seçim tarihi olarak belirleyen kararnameyi imzaladığı bildirildi. İmza töreninin ardından basın toplantısı düzenleyen Caferi, seçim kampanyalarının 17 Ekim’den 20 gün önce başlayacağını açıkladı. AA’nın bugün aktardığı habere göre Caferi, seçim kampanyası sırasında mecliste oturum ve toplantıların düzenlenmeyeceğini söyledi. Öte yandan Caferi, siyasi parti ve adayların tamamen çalışmalarına odaklanabileceğini vurguladı.

Kuzey Makedonya'da yerel seçim 17 Ekim'de - Son Dakika Haberleri

“MECLİSİN ACİL TOPLANMA İHTİMALİ VAR”

Seçim sürecine katılan taraflara, anayasa, yasalar ve etik kurallar çerçevesinde hareket etmeleri çağrısı yapan Caferi, seçimin demokrasi ruhu ve adil seçim süreci çerçevesinde yapılması temennisinde bulundu. Caferi, 20 günlük seçim kampanyası süresince ihtiyaç duyulduğu takdirde Meclisin acil toplanma ihtimalinin de mümkün olduğunu kaydetti.

KUZEY MAKEDONYA CUMHURİYETİ

Yunanistan’la aralarındaki isim sorununun çözümüne Avrupa Birliği ülkeleri ve NATO tarafından destek verilen ülke, 2018 yılında resmi olarak “Kuzey Makedonya” adını aldı. Sonraki süreçte AB’nin siyasi ve ekonomik taleplerini yerine getirerek AB ve NATO üyeliği müzakerelerinin başlatılmasını bekleyen Makedon hükumeti geçen sürede hayal kırıklığına uğradı.

MAKEDONYA TÜRK AZINLIĞI SAYIM KURBANI

2011 yılındaki nüfus sayımının tamamlanamamasının en büyük mağduru olan Makedonya Türkleri, 2002 sayımlarındaki gibi halen 80 bin kişi olarak sayılmaktadırlar. Güncel nüfus oranlarını yansıtmayan bu rakamlara göre mecliste temsil edilerek siyasi varlıklarını devam ettirmeye çabalayan Türk azınlık, seçimlerde farklı kooalisyonlar deneyerek siyasete söz sahibi olmaya çalışıyor.
Toplam 6 seçim bölgesine ayrılan Kuzey Makedonya’da Türk nüfusu dağınık olarak yaşıyor. Hem büyük şehirlerde hem de kırsal bölgelerde varlık gösteriyorlar. Türkler’in en yoğun olduğu bölgeler ise; Kalkandelen, Gostivar, Kırçova, Plasnitsa, Merkez Jupa, Ohri ve Resne, Veles, İştip, Radoviş, Konçe, Pirlepe, Doyran, Valandova, Usturumca, Vasilevo olarak sayılabilir.
Bununla beraber Torbeşler (Türkbaşlar) ve Romenler gibi soyca ve kültürel olarak Türk nüfusuna dahil kabul edilen başka etnik topluluklar da var.

MAKEDONYA TÜRK PARTİLERİ

Üç siyasi parti ve bazı bağımsız kişilerce siyasi arenada temsil edilen Türkler, en son 15 Temmuz 2020’de gerçekleştirilen genel seçimlerde mecliste var olabilmek adına büyük siyasi partilerle ittifaklar yaparak seçime girdi.
Bunlardan ilki; Dr. Beycan İlyas’ın Başkanlığındaki 1990 yılında kurulan ve en eski Türk partisi olan Türk Demokratik Partisi (TDP)
İkinci etkin siyasi oluşum ise; tecrübeli siyasetçi Erdoğan Saraç’ın başkanlığındaki Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH)
Ayrıca Türk Hareket Partisi (THP) de yakın zamanda siyasette yer bulan yeni bir parti.