Karabağ Zirvesinin ardından üç liderden ortak açıklama

Politika
Ömer Kaya
11 Ocak 2021, 22:37
Ömer Kaya
11 Ocak 2021, 22:37

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanları arasında Kremlin Sarayı’nda gerçekleşen toplantı sona erdi. Toplantının ardından üç lider ortak basın açıklaması yaptı. Görüşmede, üç devletin başbakan yardımcılarından oluşan ortak çalışma grubunun hayata geçirilmesi planlandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bugün Moskova’da gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ görüşmesi tamamlandı. Dört saate yakın süren toplantıda; ekonomi ve ulaşım başlıkları öne çıktı. Toplantının ardından, ortak bildiri imzalandı ve basın açıklaması yapıldı.

BAŞBAKAN YARDIMCILARINDAN OLUŞAN ORTAK ÇALIŞMA GRUBU KURULACAK

Toplantıda başbakan yardımcılarından oluşan ortak çalışma grubunun, 30 Ocak 2021’e kadar ilk toplantısını yapacağı kaydedildi. Toplantı sonrasında yayımlanan Bildiride, “Çalışma grubu, 1 Mart 2021 tarihinden önce, Azerbaycan ve Ermenistan üzerinden gerçekleştirilen uluslararası taşımacılığın, aynı şekilde Azerbaycan ve Ermenistan topraklarından geçmesini gerektiren ve iki ülke tarafından yapılan taşımacılığın yürütülmesi, güvenliği için gerekli olan yeni ulaştırma altyapısının restorasyonu ve inşasını içeren faaliyetlerin bir listesini ve programını taraflara, en üst düzeyde onaylanması için sunacaktır” ifadeleri kullanıldı.

ALİYEV: BİLDİRİ KRİZİN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK İNANCIMIZI ORTAYA KOYUYOR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, üçlü toplantının bölgenin güvenli şekilde kalkınmasını sürdürebilmek adına önemli olduğu görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı Aliyev, “Bugün imzalanan bildiri krizin çözümüne yönelik inancımızı ortaya koyuyor çünkü ateşkes anlaşmasının bir maddesi de ulaşım bağlantılarındaki engellerin kaldırılmasına yönelikti. Bu konu bölgenin kalkınmasını hızlandırabilecek, güvenliğini güçlendirebilecektir.” dedi.

PUTİN’DEN KARABAĞ ZİRVESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Putin, ekonomi ve ulaştırmayla ilgili adımların Karabağ’da uzun vadeli çözüme ve güven ortamına hizmet edeceğini kaydeden Putin “Güney Kafkasya’daki durumun çözümüne ilişkin çalışmaların ikili ilişkiler için yararlı olacağını umuyorum. Bugünkü görüşmeyi son derece önemli ve faydalı buluyorum, zira bölgedeki durumun geliştirilmesi, yani ekonomik bağların ve altyapı projelerinin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlayıp ortak açıklama imzalayabildik” değerlendirmesini yaptı.

PAŞİNYAN, KARABAĞ’DAKİ ANLAŞMAZLIKLARIN DEVAM ETTİĞİNİ İLERİ SÜRDÜ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Dağlık Karabağ’daki anlaşmazlıkların hala çözülemediğini ileri sürdü. Basın açıklamasında konuşan Paşinyan, Dağlık Karabağ’ın statüsüne ilişkin sorunların bulunduğunu da bildirdi. Paşinyan, Ermenistan’ın AGİT Minsk Grubu’yla müzakerelere devam edeceğini kaydetti.