Kalın: Türkiye'nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanı yok, uluslararası toplumun acilen sorumluluk alması gerek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 18:32
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 18:32

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreteri ile gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanının olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ayrıca uluslararası toplumun da bu konuda acilen ve kararlı bir şekilde sorumluluk alması gerektiğini hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bugün Ankara’da, Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths ile görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen görüşmenin gündeminde Afganistan ve Suriye’deki insani durum ve yardım konuları yer aldı. Öte yandan, Afganistan’daki insani durumun kötüleşmemesi adına istikrarın sağlanması ve barışçıl geçiş sürecinin önemine dikkat çekilirken, Suriye’ye insani yardım geçişinin devamını sağlayan Güvenlik Konseyi kararından duyulan memnuniyet ifade edildi.

“TÜRKİYE’NİN YENİ BİR GÖÇ DALGASINI KALDIRMA İMKANI YOK”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını kaldırma imkanının olmadığının altını çizerek, uluslararası toplumun acilen ve kararlı bir şekilde sorumluluk alması gerektiğini vurguladı. Diğer taraftan, görüşmede, Suriye’de mevcut insani krizin sonlandırılması için siyasi çözüme ulaşmanın elzem olduğu belirtildi.