Japonya’nın eski başbakanı Shinzo Abe suikasta uğradı: Yaşam belirtisi yok

Güncel
qha muhabir
08 Temmuz 2022, 10:11
qha muhabir
08 Temmuz 2022, 10:11

Japonya eski başbakanı Shinzo Abe, ülkenin batısındaki Nara’da kampanya konuşması sırasında suikasta uğradı. Abe’nin yaşam belirtisi göstermediği bildirildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ise yayımladığı açıklamada, söz konusu silahlı saldırıyı kınadı.

Japonya ülkenin eski başbakanı Shinzo Abe, 8 Temmuz 2022 tarihinde ülkenin batısındaki Nara’da düzenlenen seçim kampanyasında konuşma yaptığı sırada suikasta uğradı. Hastaneye kaldırılan Abe’nin yaşam belirtisi göstermediğibelirtildi.

Kentte Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için kalabalığa konuşma yaptığı sırada vurulan eski başbakanın yerel bir hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Fakat vurulduktan sonra kalp krizi geçiren Abe’nin yaşam belirtisi göstermediği kaydedildi.

Saldırı sonrasında 42 yaşındaki şüpheli gözaltına alındı. Saldırganın eski asker olduğu bildirildi.

Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno gazetecilere verdiği demeçte, polisin şüpheli silahlı kişiyi olay yerinde tutukladığını belirterek “Bunun gibi barbarca bir hareket, nedenleri ne olursa olsun kesinlikle affedilemez ve bunu şiddetle kınıyoruz” dedi.

Japonya’nın 2012-2020 döneminde başbakanlık görevini yürüten Abe, kronik bir sağlık sorununun yeniden ortaya çıktığını nedeniyle 2020’de istifa etmişti.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN SALDIRIYA İLİŞKİN KINAMA

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Japonya’nın eski başbakanı Abe Shinzo’ya yönelik silahlı saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Japonya eski Başbakanı Abe Shinzo’ya yönelik bugün gerçekleştirilen menfur silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türk-Japon ilişkilerine önemli katkılarda bulunmuş olan Abe Shinzo’ya acil şifalar diliyor, ailesi ile dost Japon halkı ve Hükümetine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”