Japonya'dan Rusya'ya protesto notası

Güncel
Ozan Barış Erim
27 Temmuz 2021, 11:11
Ozan Barış Erim
27 Temmuz 2021, 11:11

Japonya, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in Kuril Adaları’nı ziyaret etmesi nedeniyle Rusya’ya protesto notası verdi. Konu ile ilgili Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu tarafından yapılan açıklamada, “Ziyaret, Japon halkının duygularını incitti ve Japon-Rus ilişkilerine katkı vermedi.” ifadelerini kullandı.

Japonya, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in Hokkaido’nun kuzeyindeki Kuril Takım Adaları’ndan Etorofu Adası’nı ziyaret etmesinin ardından Rusya’nın Tokyo Büyükelçisi Mihail Galuzin, Japonya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mori Takeo, Rus Büyükelçi Galuzin’e tepkilerini belirterek Rusya’ya protesto notası verildiğini aktardı. Rus Büyükelçi Galuzin, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “2. Dünya Savaşı’nın sonucu olarak adaların yasal olarak devralındığına yönelik temel duruşun ışığında protesto kabul edilemez.” dedi.

JAPON HALKININ DUYGULARINI İNCİTTİ

Konu ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, ziyaretin Japon halkının duygularını incittiğini belirterek, bu durumun Japon-Rus ilişkilerine katkı vermediğini ifade etti. Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu ise ziyaretin, Kuzey Adaları konusunda Japonya’nın süregelen duruşuyla çeliştiğini ve oldukça talihsiz olduğunu belirtti.