ITC Başkanı Turan: Seçimlerin hileli olduğu tescillenirse tüm dünya bu seçimleri tanımayacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 17:47
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 17:47

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan, 2005 seçimleri sonrası Türkmen partilerinin ilk defa tek listede seçime katıldığını bildirdi. Türkmen partileri arasında ilk defa konsensüs sağlandığını belirten Turan, Türkmenlerin yeni dönemde bakan, bakan vekillikleri ve bağımsız kurum başkanlığı gibi görevlere talip olacaklarını duyurdu.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan, Irak’ta 10 Ekim’de yapılacak erken seçimleri ele aldı. Türkmen toplumunun daha önce erken seçimlerin belirlenen tarihte yapılıp yapılmayacağı yönünde kuşkularının olduğunu ifade eden Turan, siyasi liderler ve dini mercilerin seçimlerin yapılmasındaki ısrarı ve boykot edenlerin (Sadr Hareketi) geri adım atmasının seçimlerin 10 Ekim tarihinde yapılacağının işareti olduğunu kaydetti.

Irak Türkmen Cephesi - Kırım Haber Ajansı - QHA

IRAK’TA SEÇİMLERE ŞAİBE KARIŞMA ENDİŞESİ

Irak’ta 10 Ekim’de yapılacak erken seçimler ve Türkmenlerin durumunu AA’ya değerlendiren Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Hasan Turan, seçimlerde önceki dönemlerde de olduğu gibi ihlallerin yaşanabileceğini göz ardı etmediklerini belirterek şunları söyledi:

“Türkmen milleti müsterih olsun. Ne kadar endişemiz olursa olsun sonuçta bu seçimler uluslararası denetime tabi olacak ve gözlemciler Birleşmiş Milletlere (BM) rapor sunacak. Bu raporlarda seçimlerin hileli olduğu tescillenirse tüm dünya bu seçimleri tanımayacak.”

Irak Türkmen Cephesi, 25 yaşında!

ITC BAŞKANI: TÜRKMEN PARTİLERİ ARASINDA İLK KEZ KONSENSÜS SAĞLANDI

ITC Başkanı Turan, seçim sisteminin “çoklu seçim bölgesine” göre yapılacağını belirterek, her vilayetin eski sisteminin tersine birden fazla seçim bölgesine bölündüğünü ve Türkmenlerin daha fazla katılım beklediklerini aktardı.

TÜRKMEN PARTİLERİ İLK KEZ TEK LİSTEDE SEÇİME KATILIYOR

“2005 seçimleri sonrası ilk kez tüm Türkmen partileri tek listede seçime katılıyor.” diyen Turan, “Bu da Türkmen toplumunun isteğiydi biz de bunu yerine getirdik. Türkmen milletinden de ricamız çıkardığımız adayları yalnız bırakmamaları. Türkmen partileri arasında ilk defa bu düzeyde bir konsensüs sağlandı.” dedi.

TÜRKMENLER YENİ HÜKUMETTE BAKAN VE BAKAN VEKİLLİKLERİNE TALİP

Eski Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi hükumetinden bu yana Türkmenlerin kabineden ve devlet bünyesinden dışlandığını aktaran ITC Başkanı, “Türkmenlerin yeni dönemde sadece bakanlar kurulu değil, bakanlık vekillikleri ve bağımsız kurumların başında olmaları için sonuna kadar direneceğiz.” diye konuştu. Turan, ayrıca 329 sandalyeli Irak Meclisine kaç vekil gönderileceği konusunda net bir tahmin yapamadığını ancak yarışa katılan adayların hepsinin kazanmasından yana olduğunu ifade etti.

Hasan Turan’ın başkanlık ettiği Birleşik Irak Türkmenleri Cephesi Listesi’nde farklı Türkmen bölgelerinden toplam 17 aday yarışıyor. Listede Kerkük’ten 7, Musul’dan 3, Erbil’den 2, Salahaddin ve Süleymaniye’den birer, Diyala’dan 2 ve Bağdat’tan 1 aday yer alıyor.