İtalya Parlamentosu, Rus işgaline direnen Ukrayna'ya silah gönderme kararı aldı

Güncel
Manas
19 Nisan 2022, 01:55
Manas
19 Nisan 2022, 01:55

İtalya Başbakanı Mario Draghi, düzenlediği basın toplantısında, hükumetin Ukrayna’ya askeri yardım yapmaya karar verdiğini duyurdu. İtalya Başbakanı Draghi, Ukrayna’yı silahlandırma konusunda çok çalıştıklarını ifade ederek, “Parlamentoda (Ukrayna’ya) silah gönderme kararı neredeyse oybirliğiyle alındı. Sorunun şartları apaçık: Bir yanda saldırıya uğrayanlar, diğer yanda işgalcilerin ordusu var.” dedi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi 18 Nisan 2022 tarihinde, İtalya hükumetinin Ukrayna’ya silah gönderme kararının İtalyan parlamentosu tarafından oybirliğiyle kabul edildiğini duyurdu. Başbakan Draghi, “Parlamentoda silah gönderme kararı neredeyse oybirliğiyle alındı. Sorunun şartları apaçık: Bir yanda saldırıya uğrayanlar, diğer yanda işgalcilerin ordusu var. Mağdurlara yardım etmenin en iyi yolu nedir? Saldırganı zayıflatmak için yaptırımlara ihtiyaç var. Bunu yapmak için Ukraynalılara doğrudan yardım etmemiz gerekiyor ki, biz de bunu yapıyoruz. Kısaca İtalya, Ukraynalılara kendilerini savunma fırsatı vermek istiyor. Silah sorunu ise ciddi bir mesele ve bunu hafife almıyorum.” dedi.

İtalya Başbakanı Draghi Ukrayna'ya desteğini yineledi - Son Dakika Haberleri

İTALYA BAŞBAKANI: PUTİN’İN AMACI BARIŞ DEĞİL, UKRAYNA’YI İŞGAL ETMEK

İtalya Başbakanı Mario Draghi, “Putin’in amacı barış aramak değil, Ukrayna’nın direnişini yok etmek, ülkeyi işgal etmek. O bunun peşinde. Biz, Ukraynalı dostlarımızla birlikte olacağız; başkent Kıyiv’deki Büyükelçiliğimizin açılması iyi bir haber.” ifadesini kullandı.