İsveç'te Türk kökenli siyasetçiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Müslümanları aşağılayan ırkçı ifadelerle dolu çirkin mektup

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2022, 20:37
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2022, 20:37

İsveç’te Türk kökenli siyasetçiye yönelik ırkçı mektup skandalı gündem oldu. İsveç’teki Farklı Renkler Partisi (Nyans) Genel Başkanı Mikail Yüksel’e, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Müslümanları aşağılayan ırkçı ifadeler ile “Ülkene dön, pis domuz” sözlerinin yer aldığı bir mektup gönderildi.

İsveç’te Türk kökenli siyasetçiye ırkçı mektup skandalı yaşandı. Türk kökenli siyasetçi, İsveç’teki Farklı Renkler Partisi (Nyans) Genel Başkanı Mikail Yüksel’e, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Müslümanları aşağılayan ırkçı ifadelerin yer aldığı bir mektup gönderildi. Türk asıllı siyasetçi Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süredir ırkçı ve Türkiye karşıtlarının hedefinde olduğunu belirterek, “Özellikle terör örgütlerine ve İslamfobiye karşı yaptığım siyaset, çok kişiyi rahatsız ediyor. Bu yüzden hakaretlere ve ırkçı saldırılara uğruyorum.” dedi.

İsveç'te Türk kökenli siyasetçiye ırkçı mektup

MİKAİL YÜKSEL: BURADA SİYASET YAPMAMI İSTEMİYORLAR

Önceden de ırkçı mektuplar aldığını söyleyen Yüksel, “Bu, bizim için normale döndü, benim burada siyaset yapmamı istemiyorlar. Bu mektupta da olduğu gibi ırkçı çevreler ve Türkiye karşıtları, benim Türkiye’ye dönmemi istiyorlar. Mektupta, ‘Ülkene dön, pis domuz” yazılmış, bana ırkçı hakaretlerde bulunmuşlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmişler. Polise ihbarda bulunduk bakalım arkasından ne çıkacak.” ifadelerini kullandı.

ÖLÜM TEHDİTİ

Daha önce Yüksel’i ölümle tehdit eden 19 yaşındaki bir şahıs, 26 Mayıs’ta Göteborg Mahkemesi tarafından 5 bin kron cezaya çarptırılmıştı.