İsveç'te muhalefetten hükumete, bölücü terör örgütü YPG/PKK destekçisi milletvekili ile ilişkileri kesme çağrısı

Güncel
qha muhabir
06 Haziran 2022, 14:42
qha muhabir
06 Haziran 2022, 14:42

İsveç’te Hristiyan Demokratlar Partisi Genel Başkanı Ebba Busch, ülkenin NATO ve güvenlik politikalarını rehin aldığını belirterek bölücü terör örgütü YPG/PKK destekçisi milletvekili Amineh Kakabaveh ile ilişkilerin kesilmesini önerdi

İsveç’te TV4 kanalında gerçekleştirilen siyasi parti liderlerinin katıldığı bir tartışma programında, muhalefet partisi olan Hristiyan Demokratlar Partisi Genel Başkanı Ebba Busch, bölücü terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh’in ülkenin tüm güvenlik meseleleri ve NATO politikasını rehin aldığını dile getirdi.

Ebba Busch, Sosyal Demokrat Parti Başkanı ve Başbakan Magdalena Andersson’a, bölücü terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile ilişkilerini kesmeleri için öneride bulundu. Başbakan Andersson da teklifi memnuniyetle karşıladıklarını, ciddiye aldıklarını ve bu öneriyi düşüneceklerini ifade etti.

İKTİDARDAKİ PARTİ İLE KAKABAVEH ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMA

İsveç’te Kasım ayında başbakanlığa önerilen Sosyal Demokrat Partili Andersson, 349 milletvekilinin bulunduğu mecliste hükûmeti kurmak için 175 milletvekiline ihtiyacı vardı ve bağımsız milletvekili Kakabaveh’in desteğini alarak 1 oy farkla 24 Kasım’da Başbakan seçilmişti. Bu oy karşılığında Parti ile Kakabaveh arasında YPG/PKK’ya destek olunması için anlaşma yapılmıştı.