İsveç, NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek mi?

Güncel
qha muhabir
13 Haziran 2022, 23:18
qha muhabir
13 Haziran 2022, 23:18

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvuru süreci devam ederken, Türkiye tutumunu net bir şekilde belirtiyor. İsveç ve Finlandiya’nın bölücü terör örgütü PKK’ya açıkça destek verdiğini vurgulayan Türkiye’nin açıklamasından sonra ülkeler ikna çalışmaları yürütüyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, bir araya geldiği toplantıda Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ciddiye aldıklarını dile getirdi. Bu kapsamda İsveç’in terörle mücadelede yasalarını değiştirdiği ve silah ihracatına ilişkin yasalarının yeni taahhütlerinin belirlendiği belirtildi.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson NATO üyeliği sürecini ele aldı. İsveç’in Södermanland kentinde bulunan Harpsund Malikanesi’nde bir araya gelen Genel Sekreter Stoltenberg ve Başbakan Andersson, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecinde Türkiye’nin kaygıları hususunu görüştü.

Stoltenberg, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ciddiye aldığını belirtti. Öte yandan Stoltanberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurma konusundaki tavrını memnuniyetle karşıladığını ve bunun tarihi bir adım olduğunu söyledi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bakan Stoltenberg, söz konusu ülkelerin transatlantik güvenliğini artıracağını dile getirdi. Tüm NATO müttefiklerinin güvenlik endişelerinin de ele alınması gerektiğine vurgu yapan Stoltenberg, “Türkiye’nin kaygılarını hızla ele almak, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılımını ilerletmek için her üç ülkeden yetkililerle yakın diyalog içindeyiz” dedi.

İSVEÇ TERÖRLE MÜCADELE YASALARINI DEĞİŞTİRİYOR MU?

Türkiye’nin endişelerini gidermeye hazır olduğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “İsveç’in terörle mücadele yasalarını şimdiden değiştirmeye başlamasını ve İsveç’in silah ihracatına ilişkin yasalarını, NATO üyesi statüsünde gelecekte yeni taahhütlerle müttefiklerine yansıtacak olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Bunlar, Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri gidermek için iki önemli adım” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç Başbakanı Andersson da İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusu sürecinde Türkiye’nin endişelerini ciddiye aldığını belirtti. Andersson, söz konusu sorunu gidermek için Finlandiya yetkilileriyle temasta olduğunu bildirdi. İsveç’in terör yasalarını değiştirdiğini ve daha da sıklaştırma sürecinde olduğunu dile getiren Andersson, “Temmuz ayının ilk gününden itibaren terörler mücadele konusunda daha da güçlü bir mevzuatımız olacak. Dolayısıyla burada İsveç’in terörün karşısında ne kadar güçlü durduğu ve terörle mücadeleye katkıda bulunmaya ne kadar istekli olduğu konusunda hiçbir soru işareti yok” dedi.

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİNE OLUMLU BAKMIYOR

İsveç ve Finlandiya NATO üyeliğine başvuruda bulunacağını duyurmasının ardından NATO müttefiki ülke Türkiye, bu karara olumlu bakmıyor. İsveç ve Finlandiya’nın bölücü terör örgütü PKK’ya çok açık destek verdiğini vurgulayan Türkiye, süreci onaylamadığını belirtiyor. Türkiye’nin sınır güvenliğini tehlikeye sokan PKK’ya mensup örgüt üyeleri İsveç ve Finlandiya parlamentolarında yer ediniyor.

Öte yandan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olabilmesi için 30 müttefik ülkeden onay alması gerekiyor. Son olarak İsveç ve Finlandiya, Türkiye’yi ikna etme çalışmaları kapsamında 25 Mayıs tarihinde başkent Ankara’ya heyet gönderdi.