İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde: Üçlü muhtıraya tümüyle uyacağız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Temmuz 2022, 19:14
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Temmuz 2022, 19:14

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün İsveç ve Finlandiya dışişleri bakanlarıyla ortak basın açıklaması yaptı. Toplantıda, iki ülkenin NATO üyeliği için ilk adım atılırken, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan üçlü muhtıraya ilişkin konuştu. Üçlü muhtıraya tümüyle uyulacağını söyleyen İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde, “Üçlü muhtırayı takip edeceğiz, ortak mekanizmamızda olacak. Her üç ülkenin de bunun iyi bir muhtıra olduğunu görebilmesini ve Türk parlamentosunun da onaylayabileceğini hissetmesine imkan vermesini umuyorum.” dedi.

Finladiya ve İsveç’in İttifak’a katılım protokollerinin imzalanmasının ardından, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finladiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ile basın toplantısı düzenledi. Bakan Anne Linde, “Türkiye’nin endişelerini çok ciddiye aldık. Üçlü muhtıraya tümüyle uyacağız ve takip edeceğiz. Ortak mekanizmamız da olcak. Her üç ülkenin de bunun iyi bir muhtıra olduğunu görebilmesini ve Türk parlamentosunun da onaylayabileceğini hissetmesine imkan vermesini umuyorum.” değerlendirmesini yaptı.

İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde, “Sınır dışı ve iadelerin mevcut, normal hukuki süreçlere tabi olacak ve bu konuda çalışmalarımız devam edecek” değerlendirmesini yaptı. Jens Stoltenberg, iki ülkenin katılım protokollerinin diğer ülkelerin parlamentosunda onaylanması gerektiğini ve çoğu ülkenin bunu hızlı bir şekilde yapacağını söyledi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO’YA ÜYE OLUYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 30 Haziran 2022’de Madrid Zirvesi’nin kapanış konuşmasında, İsveç ve Finlandiya’yı ittifak ülke olması için resmi davette bulunmuştu. Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO ‘ya üyelik sürecindeki karara olumlu bakmamıştı. Ülkelerin PYD/YGP ve FETÖ’ye çok açık ve net bir şekilde destek verdiğini belirterek, üyeliği onaylamamıştı. Madrid Zirvesi’nden önce İsveç ve Finlandiya terör eylemlerine destek vermeyeceğine taahhütte bulunarak Türkiye ile Üçlü Muhtıra imzaladı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya imzaladıkları belgeye uymak zorunda. Taahhüde uydukları taktirde Meclis’te onaylanır” demişti. Gözler İsveç ve Finlandiya’nın üzerindeyken, 30 NATO üyesi ülkenin onayı gerekiyor.