İstifa eden Boris Johnson'dan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'e: Sen bir kahramansın

Güncel
Ömer Kaya
07 Temmuz 2022, 23:14
Ömer Kaya
07 Temmuz 2022, 23:14

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, günlerdir süren hükumet krizinin ardından bugün görevinden istifa ettiğini açıkladı. Başbakan Boris Johnson, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Boris Johnson, Zelenskıy’e “Sen bir kahramansın” dedi.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, dünden bu yana ardı arkası kesilmeyen istifaların ardından bugün Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Muhafazakar Partisinin liderliğinden ve 3 yıldır yürüttüğü Başbakanlık görevinden istifa ettiğini duyurdu. Johnson, yeni bir lider gelene kadar Başbakanlık görevini yürütecek. Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, görevinden istifa etmesinden dolayı Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile bugün vedalaştı.

Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Johnson’ın görüşmede Ukrayna’ya sarsılmaz desteğe devam edeceklerini kaydetti. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Başbakan, önümüzdeki haftalarda tahıl ablukasını sona erdirmek için ortaklarla aynı hızda çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e özgürlüğü, dostluğu ve Ukrayna halkının nezaketi için yaptığı her şey için teşekkür etti” denildi. Açıklamada Zelenskıy’ın Başbakan Johnson’a Ukrayna konusundaki kararlı davranışından dolayı teşekkür ettiği aktarıldı. Johnson’ın görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e, “Sen bir kahramansın, herkes seni seviyor” dediği ifade edildi.