İşgalciler su ablukası dolayısıyla Ukrayna'ya dava açmak istiyor

19 Şubat 2020, 18:48

İşgalciler, Kırım Yarımadasına su sağlamayı durdurduğu için Ukrayna’ya dava açmayı planlıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözde Kırım Daimi Temsilciliğine bağlı Uluslararası Hukuk Konulardan Sorumlu Çalışma Grubunun Başkanı Aleksandr Molohov, Ukrayna’nın 2014 yılında Kuzey Kırım Kanalından yarımadaya su sağlamaya keserek Kırım’ın kuzeyindeki tarım ve ekosisteme zarar verdiğini ileri sürerek Ukrayna’ya dava açmayı teklif etti.

Rusya’nın bu konudaki “başarı oranının çok yüksek” olduğunu iddia eden Molohov “yasal cephede saldırıya geçme” çağrısında bulundu.

UKRAYNA’DA SAVAŞ BAŞLATAN RUSYA’NIN TEMSİLCİSİ: UKRAYNA KOMŞU DEVLETİNE ZARAR VERME HAKKINA SAHİP DEĞİL

Molohov, “Her devlet su kaynaklarını kendi takdirine bağlı olarak kendi topraklarında kullanma hakkına sahiptir ancak komşu devletlere karşı adil ve makul bir şekilde. Ukrayna komşu devletine zarar verme hakkına sahip değil. Bu durumda Rus tarafı tazminat isteyebilir.” dedi.

KUZEY KIRIM KANALI

Kırım’ın içme suyu ihtiyacının yüzde 80’i Ukrayna tarafından Dinyeper nehrinin Kuzey Kırım kanalına aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovske baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanmasıyla biliniyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyordu. Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kuzey Kırım Kanalı üzerinden Kırım’a su sevkıyatı durduruldu.Kırım'ın işgali
Rusya
su sorunu
Bunlara da bakın: