İşgal edilen Kırım'daki ihlaller BM'de dile getirildi

17 Aralık 2019, 17:47

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda konuşan Ukraynalı Bakan Oksana Kolyada, işgal altındaki Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerini dile getirdi.

“UKRAİN VE KIRIM TATAR ETNİK KİMLİKLERİ YOK EDİLİYOR”

BM Genel Konseyinde dün bir konuşma gerçekleştiren Kolyada, “İşgal edilen Kırım’ın topraklarında sivil halk tutuklanıyor. Halk, siyasi, etnik ve dini nedenlerden ötürü baskıya uğruyor. Ukraince eğitim veren okullar kapatılıyor, Ukrain ve Kırım Tatar etnik kimlikleri yok ediliyor. İşgalci yönetim ve Rusya’nın bilimsel enstitüleri, Ukrayna’nın kültür mirasını yok ediyor. Tam bir ay önce 14 Kasım 2019 tarihinde Kaluga Tahkim Mahkemesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesine bağlı Kırım Piskoposluğunun Aziz Vladimir ve Olga Katedralinden tahliye edilmesi yönünde bir karar aldı. Aynı anda, Kezlev’deki (Yevpatoriya) kiliseyi yıkma kararı verildi.” ifadelerini kullandı.

İşgal edilen Kırım’da 100’den fazla Ukrayna vatandaşının siyasi nedenlerden ötürü alıkonulduğunu vurgulayan Gazilerden, Geçici Olarak İşgal Altında Bulunan Topraklar ve Ülkesinde Yerinden Edilmiş Kişilerden Sorumlu Bakan Kolyada, “Sadece 2014 yılında 500 bin Rusya vatandaşı Kırım’a yerleştirilmişti. Kırım’da sıkı bir askerileştirilme politikası izleniyor.” dedi.

“İŞGAL EDİLEN TOPRAKLARDAKİ İZLEME FAALİYETLERİNİ AKTİFLEŞTİRİYORUZ. ÖZELLİKLE KIRIM’A DİKKAT EDİYORUZ”

İşgale karşı etkili bir enformasyon politikası oluşturulması konusunda çaba harcadıklarının altını çizen Kolyada, “Hibrit savaş zamanımızın bir gerçeği. Ben tüm yabancı ortaklarımızın, Ukrayna örneğinden ders almalarını tavsiye ediyorum. Geçici olarak işgal edilen topraklardaki izleme faaliyetlerimizi aktifleştiriyoruz. Özellikle Kırım’a dikkat ediyoruz. Görevimiz; etkili karşı koyma mekanizmalarını uygulamak ve bunun için tüm insan hakları ve devlet çıkarları ihlallerini kayda geçirmek.” değerlendirmesine bulundu.


insan hakları ihlalleri
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Rus işgali
Bunlara da bakın: