İrlanda Başbakanı, Ukraynalı yetkililerle görüşmek üzere Kıyiv'e geldi

Güncel
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 16:13
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 16:13

İrlanda Başbakanı Micheal Martin, hem ülkesinin hem de Avrupa Birliğinin Ukrayna hükumetine olan desteğini göstermek ve Ukraynalı yetkililerle görüşmek için Kıyiv’e geldi.

İrlanda Başbakanlığı Ofisinden 6 Temmuz 2022 tarihinde yapılan açıklamada, Başbakan Micheal Martin’in, hem ülkesinin hem de Avrupa Birliğinin (AB) Ukrayna hükumetine olan desteğini göstermek amacıyla Kıyiv’e geldiği duyuruldu. Açıklamada, “Ziyarette İrlanda ve AB’nin ülkenin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını nasıl destekleyebilecekleri konusunda Ukrayna makamlarıyla görüşecek” denildi.

Martin’in, Rusya’nın işgal saldırılarından en çok etkilenen Kıyiv çevresindeki bazı bölgeleri ziyaret etmesi bekleniyor.

Ziyaret öncesinde “İrlanda halkı, Rusya’nın ahlaksız ve sebepsiz terör savaşı karşısında Ukrayna ve halkının yanındadır” diyerek Ukrayna’ya desteğini ifade eden Başbakan, “Sivillere yönelik bombardıman ve saldırılar savaş suçlarından başka bir şey değil. Ziyaretimi bu saldırıların arkasındakilerden hesap sorulmasını desteklemek için hazır olduğumuzu ifade etmek için kullanacağım” şeklinde konuştu.