İran'da reformist siyasetçi Mihralizade cumhurbaşkanlığı seçiminden çekildi

Güncel
Ozan Barış Erim
16 Haziran 2021, 10:01
Ozan Barış Erim
16 Haziran 2021, 10:01

İran cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan reformist siyasetçi Muhsin Mihralizade, seçim yarışından çekildiğini açıkladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Mihralizade, 18 Haziran 2021 Cuma günü yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çekildiğine dair İçişleri Bakanlığına mektup sundu. İran basını, Mihralizade’nin reformistlere yakınlığı olduğu bilinen diğer aday Abdunnasır Himmeti lehine çekildiği belirtti.

“AZERİCE” İFADESİNE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İran devlet televizyonu binasında 18 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecek 13. dönem cumhurbaşkanlığı seçimleri için 7 aday arasında, sosyal ve kültürel konuların tartışıldığı ikinci münazara düzenlendi. Sosyal ve kültürel konuların tartışıldığı 2. münazarada, muhafazakar cumhurbaşkanı adayı ve İran Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi, “Bana sevgi ve teveccühlerini gösteren Azerilere keramet ve samimiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Mihralizade, “Sayın Reisi, Azerice konuşanların kendisini arayarak kendisine sevgilerini ve muhabbetlerini gösterdiklerini söylüyor. Ben, Reisi’nin Azeri sözüne bir düzeltme getirmek istiyorum. Çünkü ülkemizde Azerice konuşanlar değil, Batı ve Doğu Azerbaycan’dan Hamedan, Zencan, İsfahan, Erdebil, Horasan ve Huzistan’a kadar İran’ın dört bir yanından Türkçe konuşanlar var. Sayın Reisi, Azeri kelimesini kullanırken daha dikkatli olmalıdır” ifadelerini kullandı.