İran'a uygulanan AB yaptırımları uzatıldı

Güncel
Ozan Barış Erim
12 Nisan 2021, 18:40
Ozan Barış Erim
12 Nisan 2021, 18:40

Avrupa Birliği (AB), İran’a “ciddi insan hakları ihlalleri” sebebiyle 10 yıldır uyguladığı yaptırımları uzattığını açıkladı. Yaptırım listesine 8 kişi ile 3 kurum daha eklenirken, yaptırım uygulanan toplam kişi sayısı 89, kurum sayısı 4’e yükseldi.

AB Konseyi, İran’a uygulanan yaptırımların 13 Nisan 2022’ye kadar uzatıldığını açıkladı. Konsey’den bugün yapılan açıklamada, yaptırım listesine 8 kişi ve 3 kurumun eklendiği belirtildi. Son alınan karar ile birlikte yaptırım uygulanan toplam kişi sayısı 89, kurum sayısı 4’e yükseldi. Yaptırım listesine eklenen yeni kişi ve kurumların, Kasım 2019’da İran’da düzenlenen gösterilerde kullanılan şiddette rol oynadığı bildirildi.

GÖSTERİLERDE 106 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım 2019 tarihinde benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başlamıştı. Gösterilerde kamu binaları da tahrip edilmiş, Tahran yönetimi, protestoların büyümesi üzerine geçen hafta ülke genelinde internet erişimini kesmişti. Uluslararası Af Örgütü, olaylar sırasında en az 143 göstericinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Söz konusu açıklamada, çoğu ölümün polisin kasten göstericileri ateşli silahlar ile hedef alması sonucu gerçekleştiği belirtildi. İran hükumeti ise sayı vermeden bu iddiayı reddetti.