İran'da Kaşkay Türkü milletvekili adayına silahlı saldırı düzenlendi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Haziran 2021, 11:30
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Haziran 2021, 11:30

İran’da seçim rekabeti nedeniyle Kaşkay Türkü bir milletvekili adayı silahlı saldırıya uğradı. Dr. Human Askeri isimli aday saldırıdan yara almadan kurtuldu.

İran’da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin yanı sıra il, ilçe ve beldelerde yönetim konseyi seçimleri ile İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi ara seçimleri sırasında milletvekili adayı suikast girişimine uğradı. İran’ın güneybatısındaki Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletinde dün İran Meclisi araseçim adayı Kaşkay Türkü Dr. Human Askeri’nin aracına silahlı saldırı düzenlendi. Aftokhabar haber sitesinin bildirdiğine göre, Askeri, Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletine bağlı Geç Seran kentinde akşam saatlerinde aracıyla seyir halindeyken silahlı saldırıya uğradı. Aracının ön camına kurşun isabet eden Askeri, olay sırasında yaralanmadı. Geç Seran Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

İran'da Kaşkay Türkü milletvekili adayına silahlı saldırı düzenlendi

KAŞKAY TÜRKLERİNİN DURUMU

Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletinin ikinci büyük kenti ve nüfusu yaklaşık 100 bin kişi olan Geç Seran’ın kentinin yüzde 50’si Kaşkay Türklerinden ve diğer kalan kısmı da Lorlardan oluşuyor. Saldırının seçim rekabeti nedeniyle meydana geldiği tahmin ediliyor. Yoğun olarak ülkenin güney kesimlerinde yaşayan Kaşkay Türklerinin ülke genelinde yaklaşık 3 milyon kişi olduğu biliniyor.