İran'da bir mahkeme, ABD'yi tazminata mahkum etti!

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Haziran 2022, 21:42
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Haziran 2022, 21:42

İran’da bir mahkeme, nükleer bilim uzmanlarına yönelik suikast girişimlerine yönelik İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimini, 4 milyar 300 milyon dolar maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

İran devlet televizyonu, Tahran 55. Hukuk Mahkemesi’nin, ABD’yi maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum ettiğini bildirdi. İran Yargı Erki Başkanlığı İnsan Hakları Bölümü tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı nükleer bilim uzmanlarına yönelik suikastlarda İsrail’e destek verdiği suçlamasıyla ABD’nin 4 milyar 300 milyon dolar maddi ve manevi tazminat ödemeye hükmedildiği belirtildi.

2010’DAN BU YANA İRAN’DA 6 NÜKLLER UZMAN ÖLDÜRÜLDÜ

İran’da suikast fiilleri sonucunda öldürülen nükleer bilim uzmanlarının aileleri, ABD aleyhine dava açmıştı. Aileler tarafından açılan davaya ilişkin açıklamada, ABD yönetiminin farklı bahanelerle İran aleyhinde kararlar çıkardığı ve bu kararların Tahran nezdinde bir geçerliliğinin olmadığı belirtildi. Öte yandan, İran devlet kurumlarının, ABD yönetimine karşı çeşitli hukuk davaları yürüttüğü de ifade edildi.

Öte yandan, İran Araştırmaları Merkezi raporuna göre, İran’da 2010 yılından bu yana 6 nükleer bilim uzmanı öldürüldü.