Irak ve Suriye Türkmenlerinin liderleri, Kerkük'te bayramlaştı

12 Ağustos 2019, 10:38

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi ve Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma Kerkük’te bir araya geldi. İki lider, Kurban Bayramı vesilesiyle bayramlaşarak, iki kardeş halk arasındaki iş birliği ile ilgili atılacak adımları müzakere etti.

Görüşmeyle ilgili Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi’nin sosyal medya hesabından yayımlanan mesajda, Suriye Türkmen Meclisi lideri Cuma’ya, meclisin Suriye dışına taşınmasını teklif ettiği ve Suriye’de Türkmen dilinin Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde resmi dil haline getirilmesini vurguladığı belirtildi.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma’nın da, Kurban Bayramını, Irak ve Suriye Türkmenlerinin birlikteliğine vurgu yaparak; bayramı Kerkük’te geçirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Ayrıca, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı, Suriye’deki Türkmen ulusunun varlığını destekleme konusunda Irak Türkmenlerinin deneyimlerinden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

Irak ve Suriye Türkmenlerinin liderleri Erşat Salihi ve Vecihi Cuma’nın, Kurban Bayramı’nı Kerkük’te geçireceği öğrenildi.

Erşat Salihi
Irak Türkmen Cephesi
Muhammed Vecihi Cuma
Suriye Türkmen Meclisi
Bunlara da bakın: