Irak'taki Türkmenlerden İsrail ile normalleşme içerikli toplantılara tepki

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 15:56
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 15:56

Türkmenler, Irak’ın Erbil kentinde bazı aşiret temsilcilerinin İsrail ile normalleşme içerikli toplantılarına tepki gösterdi. Irak’taki Türkmenler, İsrail ile normalleşmeyi reddetti.

Erbil’de 24 Eylül’de aşiret mensubu oldukları iddia edilen bir grup, Irak’ın da diğer bazı Arap ülkeleri gibi İsrail ile ilişkiler kurmasını istemişti. Irak Türkmen Cephesi (ITC) tarafından dün yapılan açıklamada, Erbil’de bazı aşiret temsilcilerinin İsrail ile normalleşme içerikli toplantılarını kesinlikle reddettikleri belirtildi. Atılan adımın tehlikeli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, söz konusu toplantıya katılanların Iraklıların tamamının görüşünü yansıtmadığı vurgulandı.

ITC, YASAL İŞLEM BAŞLATILMASINI İSTEDİ

Söz konusu toplantıya ilişkin Irak hükumetinin tutumunun desteklendiği vurgulanan açıklamada, bu adımı atanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılması istendi.

İSRAİL İLE ARAP ÜLKELERİ ARASINDA NORMALLEŞME ANLAŞMALARI

AA’nın aktardığına göre İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalanmıştı. Hartum yönetimi de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarması karşılığında 23 Ekim 2020’de İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı almıştı. Sudan’ın ardından Fas da 10 Aralık 2020’de İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varmıştı.