Irak’taki seçimlerde Türkmen Cephesi ve Birleşik Türkmen Cephesi listelerinden 3 milletvekili seçildi!

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2021, 23:46
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2021, 23:46

Irak’taki erken genel seçimlerde Türkmen Cephesi ve Birleşik Türkmen Cephesi listelerinden 3 milletvekili seçildi. Kerkük’te, eski ITC lideri Erşat Salihi ve Sevsen Abdülvahit Ceddu ile Musul’dan Lokman Necm Reşidiyeli milletvekili oldu.

Irak’ta Ekim 2019’da dönemin hükumetine karşı patlak veren gösterilerden sonra ilk kez 10 Ekim 2021 tarihinde erken genel seçim gerçekleştirildi. Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği Kerkük Bürosu 10 Ekim’deki genel seçimlerin kazananlarını açıkladı. Kerkük’ten 12 Milletvekili Parlamento’ya girdi. Birleşik Irak Türkmenleri Cephesinin adayı Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi yeniden milletvekili seçilirken Kerkük’te 2. bölgeden milletvekili seçilen bir diğer aday ise Sevsen Abdülvahit Ceddu oldu.

ITC’NİN MUSUL ADAYI LOKMAN NECM MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Irak Türkmen Cephesinin Musul adayı Lokman Necm Reşidiyeli milletvekili seçildi. Musul 7. seçim bölgesi adayı Reşidiyeli, Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliğinin açıkladığı sonuçlara göre, seçimlerde 4444 oy alarak parlamentoya girdi. Reşidiyeli, parlamentoda Irak Türkmen Cephesini temsil edecek.