Irak'ta "İsrail ile normalleşme konferansına" katılanlar için tutuklama kararı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 16:24
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 16:24

Irak Yüksek Yargı Konseyi, Irak’taki Sünni, Şii, Türkmen ve Kürt siyasi grupların tepkisine neden “İsrail ile normalleşme” temalı konferansa katılanlar hakkında karara vardı. Irak yargısı, Erbil’deki konferansa katılanlar hakkına tutuklama kararı verdi.

Irak Yüksek Yargı Konseyi, ülkede tepkilere neden olan “İsrail ile normalleşme” temalı konferansa katılanlar hakkında karara vardı. Irak resmi haber ajansı INA’ya göre, Irak Yüksek Yargı Konseyi, Erbil’de iki gün önce düzenlenen konferansa katılan kişilere ilişkin aldığı kararı açıkladı. AA’nın bugün aktardığı habere göre Yüksek Yargı Konseyi, İsrail ile normalleşme çağrısı yapılan bu konferansta bulunanlar hakkında tutuklama kararı aldı.

IRAK’TA TEPKİLERE NEDEN OLAN KONFERANS

Erbil’de cuma günü düzenlenen “İsrail ile normalleşme” temalı konferansa katılan Şeyh Visam el-Hardan gibi Arap Sünni aşiret temsilcileri, İsrail ile Irak arasında ilişkilerin kurulması ve diğer bazı Arap ülkeleri gibi normalleşmeye gidilmesi çağrısında bulunmuştu. Konferansta, Irak Kültür Bakanlığında arşiv uzmanı olarak görev yapan Sahar el-Taii’nin de yer alması dikkatleri çekmişti.

IRAK’TAKİ SÜNNİ, Şİİ, TÜRKMEN VE KÜRT GRUPLAR TEPKİ GÖSTERDİ

“İsrail ile normalleşme” temalı konferans, Irak’taki Sünni, Şii, Kürt ve Türkmen siyasi grupların tepkisine neden olmuştu. Şeyh Hardan’ın Enbar’daki aşireti de yapılan çıkışı kınayarak, kamuoyundan özür dilemişti. Sünni Arap aşiretlerinden de olayı kınayan ve reddeden açıklamalar yapılmıştı. Irak merkezi hükumeti de olayı kınayarak, çağrıları reddettiğini duyurmuştu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, konferansın izinleri dahilinde olmadığını ve görüşlerini yansıtmadığını bildirmişti.