İngiltere’den Rusya’ya tarihi yaptırım: 2 Rus oligarkın 10 milyon sterlinlik varlığı donduruldu

Ekonomi
qha muhabir
15 Nisan 2022, 12:28
qha muhabir
15 Nisan 2022, 12:28

İngiltere, 2 Rus oligark Eugene Tenenbaum ve David Davidoviç’in (David Davidovich) 10 milyon sterlin değerindeki varlığını dondurma kararı aldı.

İşgalci Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminde kan donduran görüntüler dünya basınında büyük yankı uyandırmaya devam ediyor. Birçok Avrupa ülkesi ise, savaşın ilk gününden bu yana Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile aile üyelerine ve Rus yetkililere yaptırım uygulamayı sürdürüyor. İngiltere de, Ukrayna’ya saldırılarını sürdüren Rusya’ya yaptırımlarını genişletmeye devam ediyor.

İngiltere, Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus oligark Roman Abramoviç’e yakın 2 Rus oligark; Eugene Tenenbaum ve David Davidoviç’in 10 milyon sterlinlik varlığını dondurma kararı aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Davidoviç’e seyahat yasağı getirildiğini bildirdi.

İNGİLTERE: PUTİN, UKRAYNA’DA BAŞARISIZ OLANA KADAR YAPTIRIMLARI SÜRDÜRECEĞİZ

İngiltere’nin açıklamasına göre, “Bu, varlıkların Rusya’ya iade edilmesini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş makinesini finanse etmek için kullanılmasını önleyecek” açıklaması yapıldı.

İngiltere tarihinin en büyük varlık dondurma eylemi olduğunun altını çizen Bakan Truss söz konusu yaptırım kararına ilişkin olarak, “Putin, Ukrayna’da başarısız olana kadar yaptırımlara devam edeceğiz. Hiçbir şey ve hiç kimse masanın dışında değil” ifadelerini kullandı.