İletişim Başkanlığından Brüksel'de "Ukrayna Krizi ve NATO’nun Geleceği" konulu panel

Güncel
qha muhabir
18 Haziran 2022, 00:03
qha muhabir
18 Haziran 2022, 00:03

Türkiye İletişim Başkanlığının Brüksel’de düzenlediği “Ukrayna Krizi ve NATO’nun Geleceği” başlıklı panelde, Türkiye’nin savaş kapsamındaki tutumu ve teröre destek veren ülkeler hakkındaki konular konuşuldu.

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlediği “Ukrayna Krizi ve NATO’nun Geleceği” konulu panelde Türkiye’nin kilit rolü ve teröre destek veren ülkelerle ilgili hususlar ele alındı. Panele, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Hasan Ulusoy ve Türkiye’nin Brüksel Başkonsolosu Umut Deniz ve pek çok kişi katıldı.

FAHRETTİN ALTUN: UMARIZ İSVEÇ VE FİNLANDİYA, TERÖR ÖRGÜTLERİ KONUSUNDA SOMUT VE KALICI ADIMLAR ATAR

Söz konusu panelde bir video mesajı yayımlanan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç ve Finlandiya’nın NATOya üyelik başvurusu sürecindeki Türkiye’nin kararı hakkında, “Unutulmamalıdır ki NATO üyeliği her ülkenin koşulsuz şartsız kabul edileceği bir hak değil, ittifak ilkelerine bağlılığını gösteren ülkelere sağlanan bir imtiyazdır. Bu sebeple ittifaka katılacak yeni ülkelerin NATO’nun kurumsal kimliği ve kurum içi uyumuna zarar vermemeleri, halihazırda ittifaka üye ülkelerin meşru güvenlik endişelerine karşı tehdit oluşturmamaları, üye ülkeleri tehdit eden terör örgütlerine destek vermemeleri beklenir. Bu şartlar gerek mevcut genişleme talepleri gerekse de gelecekte yaşanabilecek yeni katılımlar için sağlanması gereken asgari gerekliliklerdir” ifadelerini kullandı.

Altun, “Umarız İsveç ve Finlandiya gibi dost bildiğimiz ülkelerin, Türk vatandaşlarını tehdit eden terör örgütlerinin faaliyetlerini engelleme noktasında somut ve kalıcı adımlar attığını görebiliriz” dedi.

Image

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ BAŞVURUSU SÜRECİNDE KİLİT ÜLKE TÜRKİYE

Panele, Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular Birliği Başkanı Richard Milsom da katılarak, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Ukrayna’daki savaş konusunda birlik olduğunu belirtti.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giray Sadık ise, Türkiye’nin her zaman Avrupa’nın güvenliği ve NATO için kilit bir önemde olduğunu dile getirdi. Prof. Sadık, tehditlerin hibrit nitelikte olduğu için NATO müttefiklerinin her zamankinden daha çok birleşmesi gerektiğini de vurguladı.

Brüksel Özgür Üniversitesinden (VUB) Dr. Koert Debeuf de Türkiye’nin bölücü terör örgütleri PKK ve FETÖ nedeniyle gördüğü büyük zararın daha iyi bir iletişim ve diyalogla anlaşılması gerektiğini belirtti.

“İSVEÇ, TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK ENDİŞESİNİ ANLAMALI”

Türkiye’nin bu süreçteki tutumunu ele alan Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Alptekin, NATO müttefiki ülkelerin güvenlik endişeleri ve değerlendirmelerine uyumlu davranması gerektiğini dile getirdi. İsveç’in başkenti Stockholm’de bölücü terör örgütü PKK’nın propagandasının yapılmasına dair görüntüleri ele alan Alptekin, Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığın İsveç nezdinde anlaşılması ve ona göre adım atılmasının mutluluk vereceğini ifade etti.