İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kırım Tatar Türklerine uzun dönem ikamet vermeye başlıyoruz

Diaspora
_QHA Ankara
13 Haziran 2022, 11:31
_QHA Ankara
13 Haziran 2022, 11:31

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki gün Göç İdaresi Başkanlığında düzenlenen Göç Bilgilendirme Toplantısı’nda Türk soylulara uzun dönem ikamet izni verilmesine ilişkin sürecin başlatıldığını duyurdu. Kırım Tatarlarına yönelik olarak da yeni bir sürecin başlayacağını bildiren Süleyman Soylu, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11 Haziran 2022’de düzenlenen basın toplantısında, Suriye’den gelen göçmenler, Türk soylulara uzun dönem ikamet izni verilmesi, Türkiye’de yabancılara ikamet ve geçici koruma verilmesi ve göç meselesinde gündemde olan konuları değerlendirdi.

“KIRIM TATAR TÜRKLERİNE UZUN DÖNEM İKAMET VERMEYE BAŞLIYORUZ”

Kırım Tatarlarının da dahil edildiği Türk soylulara uzun dönem ikamet izni sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türk soylu Bulgaristan, Yunanistan, Ahıska ve Uygur Türklerine 8 yıl kesintisiz ikamet etme şartı aranmaksızın ve harca tabi tutmaksızın uzun dönem ikamet izni verilmekte olup Kırım Tatar Türklerine de uzun dönem ikamet vermeye başlıyoruz. Özellikle Ukrayna’daki savaş vesilesiyle gelenler dahil olmak üzere, ayrıca Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tahliye edilerek ülkemize gelişleri sağlanan Ahıska ve Kırım Tatarı 3 bin 326 soydaşımızın 6 ilimizde bulunan merkezlerde barınma ve her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kararı 4 Haziran’da yayımlandı. Bitlis Ahlat’ta 1000 Ahıska Türkü aileyi iskan edeceğiz” değerlendirmesini yaptı. Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığının özellikle savaş mağduru Kırım Tatarlarına verilecek olan yeni statü hakkında çalışmalarının devam ettiği öğrenilirken, sürece ilişkin yasal düzenlemenin yakın bir dönemde kamuoyuyla paylaşılacağı aktarıldı.

SOYLU: 1 TEMMUZ İTİBARIYLA MAHALLELERDE İKAMET EDEBİLECEK YABANCI ORANI YÜZDE 20’YE DÜŞÜRÜLECEK

Toplantı çerçevesinde, Türkiye’de yabancılara geçici koruma ve ikamet izni sürecinin 1 Temmuz 2022 itibarıyla sınırlandırılacağını kaydeden Bakan Soylu’nun bu husustaki açıklamaları ise şöyle:

“Biliyorsunuz ülkemizde yabancıların belirli bölgelerde yoğunlaşmasının önlenmesi amacıyla yabancı sayısının toplam kişi sayısına oranının yüzde 25’ini geçtiği 54 ildeki toplam 781 mahalleyi tüm yabancılara kapatmıştık. Hem geçici korumaya hem ikamete kapatmıştık. ‘Daha fazla burada bir yabancı yoğunlaşması olmasın’ diye. 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla yüzde 25 olan oranın yüzde 20 olarak uygulanması kararını verdik. Böylelikle 781 mahalle 1200 mahalleye çıkmış oldu ve 1200 mahalle hem geçici koruma statüsüne hem ikamet iznine kapatılmış oldu. Böylece buralarda artık bir ikamet izni verilmemiş olacak yani yüzde 20’ye düşürmüş olduk, o mahalledeki yabancı sayısı oranını”

Öte yandan, son 6 yılda Avrupa’ya geçen 667 bin kişinin olduğunu bildiren Bakan Süleyman Soylu, 506 bin kişinin de gönüllü olarak Suriye’ye döndüğünü aktardı.