Hulusi Akar, son Budin Valisi Abdurrahman Abdi Paşa’nın mezarını ziyaret etti

Politika
Ömer Kaya
04 Şubat 2021, 10:45
Ömer Kaya
04 Şubat 2021, 10:45

Resmi ziyaret kapsamında Macaristan’da bulunan Milli Savunma Bakanı Akar, Macar mevkidaşı Benko ile bir araya geldi. Bakan Akar, Macaristan temasları kapsamında Macaristan topraklarındaki Osmanlı eserlerini ziyaret etti. Hulusi Akar, son Budin Valisi Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa’nın mezarını ziyaret etti.

Millî Savunma Bakanı E. Org. Hulusi Akar ve Macaristan Savunma Bakanı Tibor Benko, Macaristan’da bir araya geldi. Akar ve Benko, son Budin Valisi Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa’nın mezarını ziyaret etti ve mezara çiçek bıraktı. Dün Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, mevkidaşı Tibor Benko ile savunma ve güvenlik alanlarında müzakerelerde bulundu. Ayrıca, Türkiye ve Macaristan heyetleri arasında görüşmeler de gerçekleşti. İki bakan NATO, AB ve Doğu Akdeniz meselelerini ele aldı.

ARNAVUT ABDURRAHMAN ABDİ PAŞA KİMDİR?

Askeriyeden yetişti. 1668’de yeniçeri ağası oldu. Köprülüzâde Fâzıl Ahmed Paşa’nın yanında Lehistan ve Girit seferlerine katıldı; özellikle Kandiye’nin fethinde önemli hizmetlerde bulundu. 1674’te Bağdat, iki yıl sonra Mısır, 1681’de de Bosna valisi oldu. Daha sonra sırasıyla Kamaniçe muhafızlığı, Budin valiliği ve Macaristan serdarlığına getirildi. Bir ara Halep valiliği de yapan Abdi Paşa, 1685’te ikinci defa Budin beylerbeyiliğine tayin edildi. Ertesi yıl 90.000 kişilik Haçlı kuvvetlerinin Budin’i kuşatması üzerine, emrindeki 16.000 kadar Türk askeriyle şehri iki buçuk ay savundu. Düşman ordusunun tepeleri tutması yüzünden dışarıdan yeterli yardım alınamadı ve Budin düşman eline geçti. Seksen yaşlarında bulunan Abdi Paşa da bizzat katıldığı bu çarpışmalar sırasında şehid düştü.

Onun şehid olduğu yere daha sonra Macarlar tarafından Türkçe ve Macarca bir kitâbe konulmuştur. Bu yenilgiyle, yüz elli yıldan beri Türk şehri olan Budin kesin olarak Osmanlı hâkimiyetinden çıkmış, ardından Macaristan’ın öteki bölgeleri de birer birer kaybedilmiştir.

Bağdat valiliği sırasında Ma‘rûf-i Kerhî’nin türbesini tamir ettiren Abdi Paşa, kaynaklarda cömert, cesur ve rind-meşrep bir kimse olarak vasıflandırılır.
Abdi Paşa’nın mezar kitabesinde, “145 yıllık Türk egemenliğinin son Buda Valisi, Abdurrahman Abdi Arnavut Paşa. Bu yerin yakınında 1686 Eylül ayının ikinci günü öğleden sonra, yaşamının 70. yılında maktul düştü. Kahraman düşmandı rahat uyusun” ifadeleri yer alıyor.