Hırvatistan Cumhurbaşkanı'nın küstah sözlerine Ukrayna'dan tepki: Bu aşağılayıcı ifadelerin tekzip edilmesini ve tekrarlanmamasını talep ediyoruz!

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ocak 2022, 10:15
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ocak 2022, 10:15

Rusya-Ukrayna gerilimi sürerken Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, Ukrayna’ya yönelik aşağılayıcı ifadelerde bulundu. Ukrayna’nın en geri kalmış ülkeler arasında olduğunu ve NATO’da yeri olmadığını iddia eden Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın küstah sözlerine Ukrayna Dışişleri Bakanlığından tepki gecikmedi. Ukrayna, Milanoviç’in sözlerinin, Ukrayna’nın Avrupa’daki geleceği için hayatlarını kaybeden insanların anısını rencide ettiğinin altını çizerek “Hırvatistan Cumhurbaşkanının bu aşağılayıcı ifadelerinin kamuoyu önünde tekzip edilmesini ve gelecekte tekrarlanmamasını talep ediyoruz” dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, dün Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmanın bir üst boyuta taşınması durumunda, Hırvat ordusunun tüm üyelerini geri çekeceğini açıkladı. Ardından Milanoviç, “Ukrayna ekonomik olarak ilerleme gösteremiyor. Avrupa Birliği’nden de hiçbir yardım alamıyor. Ülke en geri kalmış ülkeler arasına girdi” şeklinde konuşmuştu. Milanoviç, Ukrayna’nın NATO’da yerinin olmadığını iddia ederek, Devrik Cumhurbaşkanı Yanukoviç yönetiminin üzerinden sekiz yıl geçtiğine değindi. Aynı gün Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama ile Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in Ukrayna’ya yönelik sözlerine tepki gösterildi.

HIRVATİSTAN’IN KIYİV BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Bakanlığın açıklamasında, Hırvatistan’ın Kıyiv Büyükelçisi Anica Dzamiç’in bakanlığa çağrıldığı belirtilerek, “Kendisine, Milanoviç’in, Ukrayna’nın NATO üyeliği ve NATO’nun desteğine yönelik sözleri neticesinde Ukrayna’nın son derece büyük bir hayal kırıklığına uğradığı iletilmiştir” denildi.

Milanoviç’in sözlerinin, Ukrayna’nın Avrupa’daki geleceği için hayatlarını kaybeden insanların anısını rencide ettiğinin altı çizilen açıklamada, “Hırvatistan Cumhurbaşkanının bu aşağılayıcı ifadelerinin kamuoyu önünde tekzip edilmesini ve gelecekte tekrarlanmamasını talep ediyoruz” ifadeleri vurgulandı.