Hillary Clinton, Kongre baskınının arkasında Rusya'nın olduğunu söyledi!

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Ocak 2021, 16:50
Ozan Barış Erim
19 Ocak 2021, 16:50

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) kanlı Kongre baskını ile ilgili Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile bir yayın gerçekleştiren Demokrat Hillary Clinton, olayların arkasında Trump-Putin iş birliği olduğunu söyledi.

ABD eski başkanı Bill Clinton’ın eşi ve eski başkan adayı Demokrat Hillary Clinton, Kongre baskını ile ilgili söyledikleri ABD’de infial yarattı. Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat isim Nancy Pelosi ile bugün yaptığı podcast yayınında konuşan Clinton, baskın sırasında Trump’ın, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon konuşması gerçekleştirdiğini iddia etti. Ayrıca Clinton, Trump’ın telefon kayıtlarının incelenmesi konusunda çağrıda bulundu.

“BASKIN PUTİN’E ARMAĞANDI”

Öte yandan Clinton yayında, ABD Başkanı Trump’ın demokrasiyi hiçe saydığını söyledi. Baskın sırasında Trump ile Putin’in bir görüşme yapıp yapmadığını bilmek istediğini belirten Hillary Clinton, “Trump’ın, isyancıların başkentimizi işgal ettiği gün Putin ile konuşup konuşmadığını görmek için telefon kayıtlarını görmek isterdim. Siyasi, mali veya kişisel, nasıl bir bağlantısı olduğunu bilmiyorum ancak baskında yaşananlar adeta Putin’e bir armağandı, çünkü o, ülkemizde ve tüm dünyada demokrasiyi baltalamak istiyor” değerlendirmesini yaptı. Kongre işgalcilerinin, farkında olmadan Rusya’ya hizmet ettiğini söyleyen Clinton, “Bu insanlar, farkına varmasalar da Putin kuklaları olabilirler.” dedi.

ABD’DE KANI KONGRE BASKINI

ABD Başkanı Donald Trump’ın, destekçilerini Seçilmiş Başkan Joe Biden’a karşı kışkırtarak, Temsilciler Meclisi’nin “meşru olmayan” Biden’ın zaferini onamaması için sosyal medya atağı başlatmasının ardından gelişen Kongre baskını, 5 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.