"Her şeyden önce Rum tarafının muhatabı, Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafıdır"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2021, 15:20
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Temmuz 2021, 15:20

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin(GKRY), kıbrıs sorunun ilişkin KKTC’yi değil de Türkiye’yi muhatap gösterme gayretine yanıt verdi. KKTC Cumhurbaşkanlığının konuya ilişkin açıklamasında GKRY’nin muhatabının Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafı olduğu vurgulandı.

Rum lider Nikos Anastasiadis’in dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa ilişkin diyalog için “Türkiye’nin hiçbir ön koşulunu kabul etmeyeceğini, bunun için gerekli zeminin var olduğunu” iddia etmesi üzerine KKTC Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama geldi. Rum kesimine yanıt verilen sözkonusu açıklamada, şunlar kaydedildi:

“RUM TARAFININ MUHATABI, KIBRIS TÜRK TARAFIDIR”

“Her şeyden önce Rum tarafının muhatabı, Türkiye Cumhuriyeti değil, Kıbrıs Türk tarafıdır. Rum tarafının Türkiye’yi muhatap gösterme gayreti, kendilerini Kıbrıs’ın tek egemeni, Kıbrıs Türk halkını ise işgalleri altındaki gayrimeşru sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ne tabi bir azınlık olarak görmelerinin bir yansımasıdır, Kıbrıs sorununun çözümlenememesinin temel nedeni budur.
Kıbrıs’ta çözüm ve uzlaşı, tarafların birbirlerinin muktesep/mündemiç haklarına saygı göstermesi, bunun kabulü ve uygulamada da görülmesi üzerine yapılacak resmi müzakereler sonucunda gerçekleştirilebilir. Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs’ın tümünün egemeni olduğu iddiaları devam ettiği sürece, Kıbrıs Türk tarafı da kendi egemen eşit haklarını korumak için gereğini yapmaya devam edecektir.”

“ANASTASİADİS’İN AÇIKLAMASI GUTERRES İLE ÇELİŞİYOR”

Öte taraftan aynı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 29 Nisan’da İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen 5+BM gayriresmi görüşmeleri sonunda yaptığı açıklamada, “yeterli ortak zemin” olmadığı ancak çabalarını sürdüreceğini söylediğine değinildi. Guterres’in bu açıklamaya rağmen Anastasiadis’in gerekli ortak zeminin var olduğunu açıklamasının, Guterres’in bu açıklamasıyla da çeliştiği ve en hafif tabiriyle bir aldatmaca olduğu kaydedildi.

“EN BÜYÜK ENGEL, GKRY’NİN GASP ETTİĞİ KIBRIS CUMHURİYETİ SIFATI”

KKTC Cumhurbaşkanlığının açıklamasında, ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Üçüncü olarak bizim dile getirdiğimiz egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü ilkeleri ön koşul değil eşit mündemiç hakkımızdır. Kıbrıs Türk tarafı, Rum tarafının sahibi olduğunu iddia ettiği ve kullandığı bütün haklara sahiptir. Buna ayrı, bağımsız ve egemen bir devlet olma hakkı da dahildir. Son olarak Kıbrıs müzakerelerinde ön koşul aranıyorsa, bu da Kıbrıs Türk tarafına dayatılmaya çalışılan, Kıbrıs Rum tarafının gasbettiği ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ sıfatıdır. Her türlü hukuki, siyasi ve fiili dayanaktan yoksun olan bu sıfat, halihazırda görüşmelerin önündeki en büyük engeldir. Kıbrıs Türk tarafının bu ön koşulu kabul etmesi söz konusu değildir.”