Gürcistan: Rusya, komşu ülkelerine şiddet politikası uyguluyor ve Avrupa'ya tehdit oluşturuyor!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2021, 14:32
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Aralık 2021, 14:32

Gürcistan, Rusya’nın 2008 NATO Bükreş Zirvesi’nde Gürcistan ile Ukrayna’nın NATO üyeleri olacaklarına dair verilen kararın değiştirilmesi çağrısına tepki gösterdi. Gürcistan, Rusya’nın komşu ülkelerine şiddet politikası uyguladığını ve bu nedenle Avrupa’ya tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığının, 2008 NATO Bükreş Zirvesi’nde Gürcistan ile Ukrayna’nın NATO üyeleri olacaklarına dair verilen kararın değiştirilmesi çağrısına, Gürcistan hükumetinden tepki geldi. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın bu çağrısının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Gürcistan Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasında, “Bükreş kararı”nın, NATO’nun aradan geçen tüm zirvelerinde yenilendiği belirtilirken, “NATO üyeliği, Gürcistan nüfusunun çoğunluğunun sarsılmaz iradesine dayanan, Gürcistan’ın egemen bir kararıdır. Bu hedef Gürcistan anayasasına da yansımıştır.” ifadelerine yer verildi.

GÜRCİSTAN: RUSYA, KOMŞU ÜLKELERİNE ŞİDDET POLİTİKASI UYGULUYOR

AA’nın bugün aktardığı habere göre Rusya’nın komşu ülkelerine şiddet politikası uyguladığı ve bu nedenle Avrupa’ya tehdit oluşturduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Aynı zamanda, bugün Avrupa ve Avrupa-Atlantik güvenlik mimarisinin ana sorununun, komşu egemen ülkelerin topraklarının işgali ve ilhakında kendini gösteren, uluslararası hukuk ilkelerini hiçe sayan ve aldığı yükümlülüklerini yerine getirmeyen Rusya Federasyonu’nun eylemlerinin olduğu vurgulanmalıdır.”