Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde camiye çirkin saldırı: "Türklere ölüm" yazdılar!

Güncel
Ozan Barış Erim
26 Mart 2021, 12:20
Ozan Barış Erim
26 Mart 2021, 12:20

Yunanistan’ın 25 Mart 1821’de Osmanlı Devleti’nden bağımsızlığını ilan etmesinin yıl dönümü kapsamında kutlanan Ulusal Bağımsızlık Bayramı nedeniyle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Limasol kentinde aşırı sağcı bir grup sokağa döküldü. Sağcı grup, Piskobu Camisi’ne sprey boyalarla haç resmi çizip, “Türklere ölüm” yazısı yazdı.

Yunanistan’ın Ulusal Bağımsızlık Bayramı’nın 200’üncü yıl dönümü nedeniyle GKRY’de de bugün törenler ve çeşitli etkinlikler yapıldı. Limasol kentindeki aşırı sağcı bir grup, düzenlenen etkinliklere katılıp, ellerinde 1821 pankartlarıyla düzenlediği yürüyüş düzenledi. Sağcı grup, yürürken “Türklere ölüm, Türk’e ölüm” sloganları attı. Piskobu Camisi’ne ulaşan Grup üyeleri, caminin duvarlarına mavi sprey boya ile haç çizerek, “Bütün Türklere ölüm, 1821” yazdı.

RUM POLİSİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Limasol’de bulunan Piskobu Muhtarı Lefkios Prodromu, yapılan çirkin saldırıyı kınadığını söyleyerek, “Her milli bayramda böyle olaylar oluyor” şeklinde tepki gösterdi. Öte yandan, Rum polisi olayla ilgili saldırganların bulunması için soruşturma başlattı. Emniyet güçleri, bölgedeki kameraların da inceleneceğini ve faillerin bulunacağını bildirildi.