Gazeteci Fatih Altaylı: Bayraktar TB2 SİHA konusunda Rusya’nın en ufak bir haklılığı yok

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Kasım 2021, 17:24
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Kasım 2021, 17:24

Gazeteci Fatih Altaylı, Ukrayna ordusunun envanterine dahil olan Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarının Rusya’da yarattığı hazımsızlığı kaleme aldı. Ünlü gazeteci, Ukrayna Bayraktar TB2 SİHA’ları kullandığı için Rusya’nın Türkiye’yi suçladığına dikkat çekerek “Rusya, Türkiye’yi suçluyor. Bu konuda Rusya’nın en ufak bir haklılığı yok. Sonuç olarak Türkiye bu İHA ve SİHA’ları egemen, BM üyesi, dünya tarafından tanınmış devletlere satıyor. Ukrayna gibi, Azerbaycan gibi…” dedi.

Ukrayna ordusunun envanterine dahil olan Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) Rusya’da bir kez daha rahatsızlık yarattı. Ukrayna ordusuna ait Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ilk kez Donbas bölgesini işgal altına alan Rusya destekli silahlı güçlere karşı kullanıldı. Ukrayna’nın Bayraktar TB2 SİHA’larını Donbas’ta kullanmaya başlamasının ardından Rusya, çareyi Türkiye’yi suçlamakta buldu. Rusya’nın Bayraktar TB2 nedeniyle Türkiye’yi hedef alan açıklamaları uluslararası gündemde sıkça yer almaya başladı. Gazeteci Fatih Altaylı da bugün konuya ilişkin “Teröriste satmıyoruz ya” başlıklı yazısını kaleme aldı.

FATİH ALTAYLI: RUSYA’NIN EN UFAK HAKLILIĞI YOK

Türkiye’nin İHA ve SİHA satışının pek çok ülkede rahatsızlığa neden olduğunu ifade eden Altaylı, “Çünkü bölgesel çatışmalarda oyunu önemli oranda etkiliyor bu hava araçları. Rusya’da da Türkiye ile ilgili rahatsızlıklar var. Son zamanlarda öne çıkan konu ise Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı insansız hava araçları. Rusya bu araçların, özellikle de silahlı olanlarının kendi askerlerine karşı kullanılmasından rahatsız. Bu nedenle Türkiye’yi suçluyor. Bu konuda Rusya’nın en ufak bir haklılığı yok.” dedi.

Sonuç olarak Türkiye’nin Türk İHA ve SİHA’larını egemen, BM üyesi, dünya tarafından tanınmış devletlere sattığını vurgulayan Altaylı, “Ukrayna, Azerbaycan ya da Libya örneğinde olduğu gibi, çatışma içindeki ülkelerde BM tarafından kabul resmen muhatap kabul edilmiş taraflara destek için kullanıyor.” ifadelerinin altını çizdi.

“TÜRKİYE’Yİ SUÇLAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL”

Gazeteci Altaylı, Rusya’nı Türkiye’yi hedef alan tutumuna karşılık Türkiye’nin Rusya gibi terör örgütlerini desteklemediğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Bu nedenle de bu satışlardan ötürü Türkiye’yi suçlamak kimsenin hakkı değil. Hele hele Türkiye’nin çevresindeki terör örgütlerine yıllardır silah satan ve veren ülkelerin hiç haddi değil.”