G7 ülkelerinden, Hong Kong'da eski güvenlik şefinin tek aday olarak girdiği seçimle baş yönetici olmasına tepki

Güncel
qha muhabir
10 Mayıs 2022, 11:24
qha muhabir
10 Mayıs 2022, 11:24

G7 ülkeleri, Hong Kong’da eski güvenlik şefinin Çin’in desteğiyle tek aday olarak girdiği seçimde baş yöneticiliği kazanmasını, siyasi çoğulculuğa ve temel özgürlüklere karşı devam eden bir saldırı olarak nitelendirdi.

G7 ülkelerinin Dışişleri Bakanları, 9 Mayıs 2022 tarihinde Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde eski güvenlik şefi John Lee Ka-chiu’nun Çin’in desteğiyle tek aday olarak girdiği seçim ile baş yönetici olmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.G7 Dışişleri Bakanları, tek aday olan Lee’nin, 8 Mayıs’ta Hong Kong’un yeni baş yönetici seçilmesini eleştirerek, söz konusu seçimi siyasi çoğulculuğa ve temel özgürlüklere karşı devam eden bir saldırı olarak nitelendirdi.

Baş yöneticilik seçiminin adaylık süreci ve sonuçta ortaya çıkan atamanın Hong Kongluların meşru bir şekilde temsil edilme haklarını daha da baltaladığını vurgulayan G7 Dışişleri Bakanları, “Hong Kong’un özerkliği konusunda derin endişe duyuyoruz” ifadesini kullandı.

https://www.thestandard.com.hk/breaking-news/section/4/189950/John-Lee-looks-forward-%22to-start-a-new-chapter%E2%80%9D-and-pledge-to-unite-the-city

ÇİN-BİRLEŞİK KRALLIK ORTAK DEKLARASYONUNA UYMA ÇAĞRISI

Çin’i, Hong Kong üzerinde Çin-Birleşik Krallık Ortak Deklarasyonu ve diğer yasal yükümlülüklerine uygun hareket etmeye çağıran G7 Dışişleri Bakanları, Lee’ye de Hong Kong anayasasında belirtilen hukukun üstünlüğünü destekleme; temel hak ve özgürlüklere saygı duyma konusunda uyarıda bulundu.

Hong Kong baş yönetici seçilen John Lee, lise mezunu, polis kökenli, merkezi yönetime yakın bir siyasetçi olarak biliniyor. Çin merkezi yönetimin desteğini arkasına alarak seçime tek aday olarak girmişti.

Lee, Baş Yönetici Carrie Lam’ın görev süresinin dolacağı 1 Temmuz’da göreve başlayacak.