G7, AB ve NATO liderleri, Ukrayna'ya saldıran Rusya'ya ek yaptırımlar uygulanması konusunda anlaştı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Nisan 2022, 23:31
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Nisan 2022, 23:31

G7, Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkelerin liderleri, Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya yönelik ek yaptırımların genişletilmesi konusunda görüş birliğine vardı. Söz konusu ülkeler, aynı zamanda Rusya’nın uluslararası izolasyonunun artırılması konusunda da mutabık kaldı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bugün video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye ilişkin İtalya Başbakanlığının yayımladığı açıklamada, Ukrayna-Rusya savaşındaki gelişmeleri ele alan liderlerin, sürecin uzamasına ilişkin güçlü endişelerini dile getirdiği aktarıldı. Açıklamada, bir an önce ateşkesin sağlanması gerektiğinin altı çizildi.

“RUSYA’NIN ULUSLARARASI İZOLASYONU GENİŞLETİLSİN”

Söz konusu açıklamada, ek yaptırımların kabul edilmesi de dahil olmak üzere Kremlin üzerindeki baskının artırılması ve Rusya’nın uluslararası izolasyonunun genişletilmesi ihtiyacı konusunda görüş birliğine varıldığı vurgulandı.

Diğer yandan enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye yönelik ortak taahhüde dikkat çekilirken bunun Rus kaynaklarına olan bağımlılığın azaltılmasını sağlayacağının altı çizildi.