G20'den atılması istenilen Rusya'ya yine Çin destek çıktı

Güncel
qha muhabir
24 Mart 2022, 06:16
qha muhabir
24 Mart 2022, 06:16

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yıl Endonezya’da yapılacak G20 zirvesine katılmayı planlıyor. Ancak AB ve müttefikleri, Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarını bir aydır aralıksız sürdüren Rusya’nın, G20’de kalıp kalmayacağını görüşüyor. G20’den atılması istenilen Rusya’ya yine Çin destek çıkıyor.

ABD ve müttefikleri, Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarında bulunan Rusya’nın, G20’de kalıp kalmayacağını değerlendiriyor. Reuters’in 23 Mart 2022 tarihli haberine göre Çin, hiçbir üyenin Rusya’yı üyelikten çıkarma hakkı olmadığını savunuyor.

PUTİN, G20 ZİRVESİNE KATILMAYI PLANLIYOR

Şu anda G20 başkanlığını yürüten Endonezya’da Rusya büyükelçisi Lyudmila Vorobieva, Putin’in Kasım ayında yapılacak G20 zirvesi için Endonezya’nın tatil beldesi Bali’ye seyahat etmeyi planladığını söyledi. Rusya’nın G20’den atılabileceği önerileri sorulduğunda Rus büyükelçi, G20’nin ekonomik sorunların tartışılacağı bir forum olduğunu, Rusya’nın forumdan çıkarılmasının ekonomik sorunların çözülmesini zorlaştıracağını iddia etti.

ÇİN’E GÖRE İŞGALCİ RUSYA, G20’NİN “ÖNEMLİ BİR ÜYESİ”

Rusya’nın işgalini kınamayan ve Batı’nın yaptırımlarını eleştiren Çin, yine Moskova’yı savundu ve Rusya’yı G20’nin “önemli bir üyesi” olarak nitelendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, 23 Mart 2022 tarihli basın açıklamasında bu konuyla ilgili soruyu yanıtlarken, “Hiçbir üyenin başka bir ülkeyi üyelikten çıkarma hakkı yoktur. G20, gerçek çok taraflılığı uygulamalı, birlik ve iş birliğini güçlendirmeli” şeklinde konuştu.