Freedom House: Rusya, Kırım Tatar gazetecilere karşı alınan mahkeme kararlarını gözden geçirmeli

05 Şubat 2020, 14:34

ABD merkezli uluslararası sivil toplum kuruluşu Freedom House, işgalci Rusya tarafından yasa dışı bir şekilde tutuklanan Ukraynalı gazeteci Mıkola Semena’nın erken tahliye edilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Freedom House, işgal edilen Kırım’daki sözde mahkemelerin, Kırım Tatar gazetecilere yönelik aldığı kararları gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Freedom House Avrupa ve Avrasya programları Direktörü Marc Behrendt, “Freedom House, Mıkola Semena’nın erken tahliye edilmesini memnuniyetle karşılıyor. Bu, Kırım’daki basın özgürlüğünün korunması konusunda küçük bir zafer çünkü dört yıl önce Semena’ya karşı yöneltilen suçlamalar, onun işgal ile ilgili yazdığı eleştirel makaleler yüzünden yapılmıştı. Fakat Kırım’daki basın hala ciddi bir şekilde sınırlanıyor, gazeteciler yaptıkları iş yüzünden baskılara uğruyor. Onlar hakkında alınan ‘mahkeme kararları’ da yeniden gözden geçirilmeli. ABD, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun, bu tür davaların adil ve kapsamlı bir şekilde soruşturulması konusunda ısrarcı olmaları önemlidir” dedi.

Söz konusu açıklamada, işgal edilen Kırım’da en az 10 profesyonel ve yurttaş gazetecinin halen yasa dışı olarak alıkonulduğu belirtilirken, bu kişilerin; Server Mustafayev, Timur İbragimov, Marlen Asanov, Seyran Saliyev, Remzi Bekirov, Ruslan Süleymanov, Osman Arifmemetov, Rustam Şeyhaliyev, Nariman Memedeminov ve Ernes Ametov olmak üzere Kırım Dayanışması sivil teşkilatı ile bağlantılı olan Kırım Tatarları olduğu ifade edildi.


Basın Özgürlüğü
Freedom House
Kırım Tatarları
Bunlara da bakın: