Fransız milletvekili Autain: İsrail, uluslararası hukuku her gün biraz daha fazla çiğniyor

Güncel
Ozan Barış Erim
11 Mayıs 2021, 22:59
Ozan Barış Erim
11 Mayıs 2021, 22:59

Fransız milletvekili Clementine Autain, Fransa’nın, İsrail’in “apartheid” (ırksal ayrımcılığı savunan sistem) sistemini pekiştirmeyi hedeflediğini belirtti. Aurain, aşırı sağcı İsrail hükümetinin, Filistin halkına yönelik şiddetini kınayacak kelime bulamadığını belirterek “İsrail, uluslararası hukuku her gün biraz daha fazla çiğniyor.” dedi.

Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinden (LFI) milletvekili Autain, Ulusal Meclis’te yaptığı açıklamada, İsrail’in saldırıları nedeniyle dün 9’u çocuk olmak üzere 24 Filistinlinin hayatını kaybettiğini anımsattı. Autain, “İsrail, uluslararası hukuku her gün biraz daha fazla çiğniyor.” ifadesini kullandı. AA’nın haberine göre, Fransa Dışişleri Bakanlığının, Gazze Şeridi’nden roket atılmasını kınandığını hatırlatan Autain, Filistinlilere yönelik saldırıdan ise sadece endişe duyulduğunu aktardı. Autain, “(Fransa) İsrail’in hakimiyetini ve ‘apartheid’ sistemini pekiştirmeyi hedefleyen aşırı sağcı hükümetin emrinde olan ordunun (Filistin) halkına yönelik şiddetini kınayacak kelime bulamıyor.” diye konuştu.

“BARIŞ İÇİN PROVAKASYONDAN KAÇINILMALI”

Fransa’nın adalet ve hukuk tarafında yer almadığını ifade eden Autain, İsrail ve Filistinlilerin barışa erişebilmesi için adalet ve hukukun olması gerektiğini söyledi. Autain, Fransa’nın tavrını değiştirmesi ve Filistin devletini tanıması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Turizmden Sorumlu Devlet Bakanı Jean-Baptiste Lemoyne ise barışın sağlanması için tarafların provokasyondan kaçınması gerektiğini kaydetti. Doğu Kudüs’te Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilerin zorla yerinden edilmesinin iyi bir şey olmadığını kaydeden Lemoyne, barışı tesis etmek için elinden geleni yaptıklarını dile getirdi.