Fransız basını: Google, Rusya'nın baskıları sonucu Rus muhaliflerin içeriklerini engelledi

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Eylül 2021, 19:43
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Eylül 2021, 19:43

Fransız haber ajansı AFP’ye göre Google, Rusya’daki seçimler sırasında hapisteki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy tarafından önerilen adayların listelerini engelledi.

Rusya’da halk 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde Rusya Federasyonu Devlet Duması’na girecek milletvekillerini seçmek için sandığa gitti. İktidardaki Birleşik Rusya partisinin bir kez daha seçimlerden birinci olarak çıkacağı öngörülürken, bu seçimler, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in 2024 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde iktidardaki hakimiyetini sağlamlaştırma çabalarının önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.

GOOGLE, RUS MUHALİFLERİN DOKÜMANINI VE YOUTUBE VİDEOSUNU ENGELLEDİ

TRT’nin Fransız haber ajansı AFP’yi kaynak gösterdiği habere göre, ABD teknoloji devi Google, Rusya’nın medya otoritesi Roskomnadzor’un talebi üzerine hapisteki Rus muhalefet lideri Aleksey Navalnıy’ın çoğu ülkeden kaçan ve Haziran ayında tutuklanan müttefiklerilerinin iki Google dokümanını ve iki YouTube videosunu engelledi. Google’ın içerikleri engellemesi, Cuma günü Google ve Apple’ın mağazalarından Rus muhalefet lideri Navalnıy’ın müttefikleri tarafından oluşturulan uygulamanın kaldırmasının ardından geldi.

GOOGLE, RUSYA’NIN BASKILARI SONUCU İŞBİRLİĞİNE GİTTİ

Apple ve Google’ın uygulamayı kaldırmaya yönelik Rus hükumetinin yoğun baskısı altında olduğu bilinirken, Rus yetkililer bunu yapmamanın seçime müdahale olarak yorumlanacağını ve ağır para cezasına yol açacağını belirtmişti.
Perşembe günü, Apple ve Google temsilcileri Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde bir toplantıya davet edilmişti. Konsey toplantının ardından yaptığı açıklamada, Apple’ın Rus makamlarıyla işbirliği yapmayı kabul ettiğini söylemişti.

RUS MUHALİF POLİTİKACI ALEKSEY NAVALNIY OLAYI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Aleksey Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti. Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.
Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti. Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü.
Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi.