Fransa, Rusya'nın Ukrayna'daki savaş suçlarını araştırmak üzere heyet gönderdi

Güncel
Ömer Kaya
11 Nisan 2022, 20:46
Ömer Kaya
11 Nisan 2022, 20:46

Rusya’nın Ukrayna’da gerçekleştirdiği savaş suçlarını araştırmak üzere Fransa Ulusal Jandarma güçlerine bağlı özel müfreze, Ukrayna’nın Lviv şehrine geldi.

Fransa’nın Kıyiv Büyükelçisi Etienne de Poncins, işgalci Rus birliklerinin Ukrayna’da gerçekleştirdiği savaş suçlarını araştırmak üzere Fransa’dan özel heyet geleceğini bildirdi. Büyükelçinin bugün yaptığı açıklamada, Fransa Ulusal Jandarma birimlerine bağlı teknik ekibin Lviv’e ulaştığını bildirdi. Dünya kamuoyunda gündem olan Buça ve Irpin’deki katliamlarını araştırmak üzere gelen Fransız heyet, çalışmalarına başladı.

https://qha.com.tr/haberler/guncel/buca-da-rus-ordusunun-isledigi-katliama-dair-en-net-goruntuler-ortaya-cikti/392570/

RUS İŞGALCİLERİN ÇEKİLDİĞİ BUÇA’DAKİ KATLİAM GÖRÜNTÜLERİ DÜNYADA ŞOK ETKİSİ YARATTI

Ukrayna’da 40 gündür saldırı ve işgal girişimlerine devam eden Rus ordusu, ülkede kadın, çocuk demeden sivilleri hedef almaya devam ediyor. Önceki gün, Kıyiv yakınlarındaki Buça ve Irpin’de Rus ordusunun çekilmesinin ardından ortaya çıkan vahşet tüm dünya kamuoyunun ilgisini bölgeye yöneltti. Zira, Buça sokakları cesetlerle doluydu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ilk belirlemelere göre, sadece Buça’da 300’e yakın insanın katliama maruz kaldığını bildirdi.

RUS ORDUSU KIYİV BÖLGESİNDE KATLİAM YAPTI

İnsan hakları kuruluşları ve haber ajansları, Buça’daki bu görüntüleri doğruladı. Kent, Rusların kontrolü altındayken sokaklarda günlerdir duran cesetlerin bulunduğunu açıkladı. Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça’daki cenaze hizmetleri çalışanı bu sabah yaptığı açıklamada yaklaşık 350 cesedi gömdüklerini ve hala gömülecek çok cesedinin bulunduğunu belirtti.