Fransa Ekonomi Bakanı: Rus petrolüne alternatif için BAE ile görüşmeye başladık

Ekonomi
qha muhabir
06 Haziran 2022, 10:19
qha muhabir
06 Haziran 2022, 10:19

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Rus petrolüne alternatif arayışında olduklarını ve bunun için Birleşik Arap Emirlikleri ile görüştüklerini belirtti.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire 5 Haziran 2022 tarihinde katıldığı CNews, Europe 1 ve Les Echos ortak yayınında Rus enerjisine alternatif arayışında olduklarını belirtti ve Birleşik Arap Emirliklerinin Rus petrolüne en azından geçici bir alternatif olabileceğini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı enerji bağımsızlığı politikalarını savunduğunu belirten Le Maire, “BAE ile görüşmeler şimdiden başladı, Rus petrolüne bir alternatif bulmalıyız” ifadesini kullandı.

Diğer taraftan ekolojik geçişe yönelik yatırımları hızlandıracaklarını söyleyen Le Maire, yenilenebilir enerjiye ilişkin hızlandırıcı adımlara yol açacak bir yasa tasarısını görüşeceklerini ifade etti.

“PUTİN GAZI KULLANARAK AVRUPAYI BÖLMEYE ÇALIŞIYOR”

Aynı medyalara farklı bir programda konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi olan Fransalı siyasetçi Thierry Breton, Avrupa Birliği ülkelerinin bir an önce Rus enerjisinden kurtulması gerektiğine vurgu yaparak Putin’in Avrupa projesini sevmediğini ve gazı kullanarak Avrupa’yı bölmeye çalıştığını söyledi.

AB’nin 6. Rus yaptırımları paketinde, yıl sonuna dek Rus petrolü ithalatını yüzde 92 oranında azaltılması planlanıyor.